2009-11-14: Chiny: zakończył się strajk nauczycieli

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
sobota, 14 listopada 2009
Azja

Masowy strajk w Chengdu, w którym wzięło udział około tysiąca chińskich nauczycieli z prywatnych szkół podstawowych zakończył się w poniedziałek 9 listopada. Stało się tak z powodu interwencji rządu, który przejął zarządzanie jedną ze szkół.

Strajk rozpoczął się 5 listopada i cieszył się poparciem wielu uczniów i rodziców. Nauczyciele domagali się podwyżek oraz większych dodatków do pensji, poprawy warunków pracy i lepszego wyposażenia szkół. Choć nauczyciele wrócili już do pracy, nadal trwają negocjacje z właścicielami szkół, w których pośredniczy rząd.

Właściciele prywatnych szkół poinformowali nauczycieli, że ich telefony są monitorowane i jeśli nie powiedzą uczniom, że żądania nauczycieli zostały spełnione, zostaną zwolnieni. Według świadków, jednostki policji i prywatni ochroniarze zostali rozlokowani w pobliżu szkół, by upewnić się, że szkolne egzaminy przebiegną bez zakłóceń.

Ten strajk był pierwszym strajkiem nauczycielskim w Chinach od wielu lat i pierwszym, któremu poparcia udzielili uczniowie. Uczniowie wspierali nauczycieli przynosząc im wodę i psując głośniki, które nawoływały ich do powrotu do pracy. Niektórzy nauczyciele obawiali się powtórki Rewolucji kulturalnej, podczas której uczniowie szkół podstawowych i studenci mogli swobodnie buntować się przeciw nauczycielom i rodzicom. Jednak nie doszło do konfliktu, a nauczyciele zyskali sobie sympatię rodziców oferując, że w zamian za stracony czas nauki będą w późniejszym terminie dawać lekcje za darmo.

Źródła[edytuj | edytuj kod]