Przejdź do zawartości

2009-11-10: Zbrojna potyczka na Morzu Żółtym

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
link= Zobacz artykuł w Wikipedii na temat:
Incydent na Morzu Żółtym (2009)
Azja
wtorek, 10 listopada 2009

Na Morzu Żółtym doszło do wymiany ognia między morskimi jednostkami Korei Północnej i Korei Południowej. W wyniku potyczki zniszczeniu uległa łódź floty Korei Północnej. Zginął też obywatel tego kraju.

Do incydentu doszło 10 listopada o 11:27 czasu lokalnego (3:27 czasu polskiego), kiedy łódź patrolowa Korei Północnej przekroczyła linię graniczną rozdzielającą obszary morskie obu państw. Wtedy marynarka Korei Południowej zaatakowała łódź, która odpowiedziała ogniem.

Jednostka Korei Północnej uległa zniszczeniu, zginął też jeden z marynarzy, z kolei trzech odniosło rany. Jedna z łodzi Korei Południowej uległa nieznacznemu uszkodzeniu, lecz brak ofiar po stronie marynarki Południa.

Do podobnych incydentów dochodziło już w latach 1999 i 2002. W 1999 roku w potyczce morskiej zginęło 30 marynarzy Korei Północnej, natomiast trzy lata później 13 Korei Płn. i 6 Korei Płd. Linia graniczna na Morzu Żółtym jest przedmiotem sporu obu państw. Oba kraje formalnie są w stanie wojny, gdyż po trzyletniej wojnie w 1953 podpisano jedynie rozejm.

Źródła[edytuj | edytuj kod]