2009-11-09: Izba Reprezentantów akceptuje plan Obamy

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Ameryka Północna

Świat: AfrykaAmeryka PółnocnaAmeryka PołudniowaAustraliaAzjaEuropa • (UE)

poniedziałek, 9 listopada 2009

Plan reformy służby zdrowia, który przygotował prezydent Barack Obama, zyskał poparcie Izby Reprezentantów. W ten sposób, Obama realizuje jeden z najważniejszych przedwyborczych postulatów, jakie pojawiły się w trakcie kampanii wyborczej w roku 2008.

Za propozycjami zmian, które zaprezentował prezydent podniosło rękę 220 kongresmenów. Przeciw było aż 215. Teraz batalia o zmiany w służbie zdrowia przeniosą się do Senatu. Część jego przedstawicieli równocześnie pracuje nad własnymi projektami zmian w tym sektorze. Jeżeli administracji Obamy uda się przeprowadzić ten plan przez obie izby parlamentu, to będzie to największa zmiana w tej dziedzinie od kilkudziesięciu lat.

Najważniejszym elementem wycenionego na 671 milionów dolarów planu jest zagwarantowanie opieki zdrowotnej dla milionów obywateli amerykańskich, którzy do tej pory nie byli ubezpieczeni. Ci, którym zakład pracy nie gwarantuje takiego ubezpieczenia, będą zmuszeni, pod groźbą kary, do wykupienia odpowiedniej polisy. Osoby o niewystarczających dochodach będą mogły liczyć na wsparcie państwa. Dodatkowo, reforma zagwarantuje, iż firmy ubezpieczeniowe nie będą mogły już odmówić świadczenia osobom ciężko chorym lub odmówić wypłaty pod różnymi pretekstami.

Źródła[edytuj | edytuj kod]