Przejdź do zawartości

2009-11-08: Arabia Saudyjska pokonała rebeliantów na granicy z Jemenem

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
niedziela, 8 listopada 2009
Azja

Armia Saudyjska wyparła dziś z przygranicznych terenów z Jemenem szyickich rebeliantów. Walki trwały pięć dni i kosztowały życie trzech saudyjskich żołnierzy, natomiast 15 odniosło obrażenia, a 4 jest uznanych za zaginionych.

Saudyjska armia poinformowała, że w innych miejscach wzdłuż granicy z Jemenem pokonała rebeliantów, którzy przenikają z Jemenu. Radzimy sobie z rebeliantami i gangami. Wszystko, co wcześniej przejęli, w tym górę Dokhan, jest teraz pod naszą kontrolą, chociaż wciąż dochodzi do przenikania w niektórych miejscach - powiedział wiceminister obrony Arabii Saudyjskiej książę Chalid ibn Sultan.

Saudyjskie lotnictwo i artyleria bombardowały pozycje rebeliantów al-Houthiego, co doprowadziło do ich wyparcia. Bojownicy przenikają na tereny Arabii Saudyjskiej, gdyż armia Jemenu wypycha ich z swojego terytorium.

Sami rebelianci zarzucają ingerowanie Arabii Saudyjskiej w konflikt z rządem w Sanie.

Tymczasem Jemen i Arabia Saudyjska współpracują i wymieniają się informacjami wywiadowczymi dotyczącymi zwalczania rebelii. Rebelia w jemeńskiej prowincji Sada trwa od czerwca 2004, kiedy duchowny lider Zajdytów Hussein Badreddin al-Houthi zainicjował rebelię przeciwko jemeńskiemu rządowi.

We wrześniu 2004 jemeńskie siły bezpieczeństwa zabiły Husseina al-Houthi'ego i od tego czasu powstaniu przewodził jego brat Abdul-Malik al-Houthi. W wyniku ofensywy 16 czerwca 2007 doszło do kruchego rozejmu. 11 sierpnia 2009 wojsko jemeńskie wznowiło ofensywę przeciwko rebeliantom.

Oprócz rebelii na północy kraju, Jemen boryka się również z ruchem secesyjnym na południu oraz wzmożoną działalnością Al-Kaidy.

Źródła[edytuj | edytuj kod]