2009-11-03: Vaclav Klaus podpisał Traktat z Lizbony

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
wtorek, 3 listopada 2009
Unia Europejska

Europa

Wikinews
Wikinews
Dowiedz się więcej

Prezydent Czech Vaclav Klaus ratyfikował traktat lizboński jako ostatni prezydent kraju należącego do UE.

- Podpisałem Traktat Lizboński dziś o godz. 15 - ogłosił godzinę później Klaus.

Wszystko za sprawą dzisiejszego werdyktu czeskiego Trybunału Konstytucyjnego, który uznał, iż traktat jest zgodny z czeską konstytucją.

Klaus podczas złożenie podpisu powiedział, iż respektuje werdykt Trybunału, mimo że się z nim nie zgadza. Ostrzegł też, że Czechy po wejściu Traktatu w życie mogą stracić swoją suwerenność.

- Jestem bardzo zadowolony, że prezydent Klaus podpisał Traktat z Lizbony. Jego podpis kończy zbyt długi okres zajmowania się w UE sprawami instytucjonalnymi. Otwiera drogę do bardziej demokratycznej, przejrzystej i skutecznej Unii - powiedział Frederick Reinfeldt, premier Szwecji, która w tym półroczu przewodzi w UE.

Szwedzki premier zapowiedział zwołanie specjalnego szczytu UE na którym m.in. dojdzie do wyboru nowego przewodniczącego Rady Europejskiej i szefa unijnej dyplomacji.

Z ostatniej ratyfikacji cieszy się także, przewodniczący Parlamentu Europejskiego, Jerzy Buzek, który podkreślił, iż Traktat Lizboński wzmocni rolę Parlamentu Europejskiego w procesie podejmowania decyzji w UE.

Traktat reformujący UE może wejść w życie już 1 grudnia br. jeśli Czesi szybko złożą odpowiednie dokumenty w Rzymie.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Źródła[edytuj | edytuj kod]