Przejdź do zawartości

2009-10-27: Wybory generalne w Tunezji

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
wtorek, 27 października 2009
Afryka

W niedzielę (25 X) odbyły się w Tunezji wybory prezydenckie, w których zdecydowanym faworytem był dotychczasowy prezydent, Zajn al-Abidin ibn Ali. Wyborom prezydenckim towarzyszyły wybory parlamentarne.

Trzema przeciwnikami ibn Alego byli Mohamed Bouchiha, sekretarz generalny Zjednoczonej Partii Ludowej, Ahmed Inoubli z Unii Demokratycznych Unionistów oraz Ahmed Brahim, przywódca Ruchu Ettajdid.

Siedemdziesięciotrzyletni prezydent tego północno-afrykańskiego państwa pełni swój urząd już od ponad dwudziestu lat. Ostatnie wybory prezydenckie, które odbyły się w roku 2004, wygrał z ponad 94-procentowym poparciem.

Niektóre grupy broniące praw międzynarodowych oskarżyły rząd o zapewnienie ibn Alemu zwycięstwa poprzez prześladowanie opozycji. W niedzielnym wystąpieniu telewizyjnym w odpowiedzi na krytykę, Prezydent zapewnił, że zostaną podjęte odpowiednie działania przeciwko osobom rozpowszechniającym nieprawdziwe informacje lub kwestionującym uczciwość wyborów nie posiadając na to żadnych dowodów.

„Jestem przekonany, że kiedy udacie się do urn, to korzystając ze swojego prawa głosu, na pierwszym miejscu z własnej nieprzymuszonej woli postawicie interesy i przyszłość Tunezji” – powiedział Zajn al-Abidin ibn Ali.

Źródła

[edytuj | edytuj kod]