Przejdź do zawartości

2009-10-27: Obama ogłasza stan zagrożenia świńską grypą w USA

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
wtorek, 27 października 2009

Zgodnie z deklaracją Białego Domu w sobotę prezydent Stanów Zjednoczonych Barack Obama ogłosił stan zagrożenia świńską grypą.

W piątek po południu Obama podpisał oświadczenie upoważniające sekretarz ds. zdrowia Kathleen Sebelius do pominięcia niektórych przepisów stanowych, które mogłyby wstrzymywać przedstawicieli służby zdrowia przed efektywną walką z wybuchem epidemii wirusa A/H1N1. Ma to na celu ułatwienie dostępu do leczenia osobom zarażonym wirusem poprzez pominięcie zwykłych formalności, wynikających np. z przepisów dot. poufności służby zdrowia.

W swoim oświadczeniu prezydent Obama zaznaczył, że niezbędne kroki mające przeciwdziałać rozpowszechnianiu się pandemii zostały podjęte.

Świńska grypa została dotychczas odnotowana w 46 z 50 stanów i od końca sierpnia spowodowała przynajmniej 411 potwierdzonych przypadków śmierci. Przewodniczący Centers for Disease Control and Prevention Thomas Frieden stwierdził, że produkcja szczepionki przeciwwirusowej okazała się być wolniejsza niż wstępnie oczekiwano i istnieje prawdopodobieństwo, że firmy farmaceutyczne nie zdążą dostarczyć szczepionek do miejsc wyznaczonych przez rząd.

Źródła[edytuj | edytuj kod]