Przejdź do zawartości

2009-10-27: Afganistan: wybuch bomby spowodował śmierć 8 amerykańskich żołnierzy

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
wtorek, 27 października 2009
Azja


Amerykańscy żołnierze przeprawiający się przez rzekę Arghandab (października 2009)


Świat: AfrykaAmeryka PółnocnaAmeryka PołudniowaAustraliaAzjaEuropa • (UE)

Październik przechodzi do historii jako najkrwawszy miesiąc dla amerykańskiego wojska od początku jego obecności w Afganistanie.

Ośmiu żołnierzy poniosło śmierć w wyniku eksplozji prowizorycznych min lądowych (IED) na południu Afganistanu w prowincji Kandahar. Kilku innych zostało rannych i zostali przewiezieni do szpitali.

Natomiast w wyniku wczorajszych katastrof zginęło 11 żołnierzy USA.

W październiku zginęło dotychczas aż 55 amerykańskich wojskowych, a ogólna liczba zabitych żołnierzy NATO wynosi 68. Poprzedni czarny rekord należał do sierpnia 2009 - był to miesiąc wyborczy w Afganistanie. Jednak Afganistan stoi przed drugą turą wyborczą, która odbędzie się już 7 listopada. W wyborach zmierzy się urzędujący prezydent Hamid Karzai z Abdullahem Abdullahem.

Dotychczas w Afganistanie zginęło 1494 żołnierzy koalicji, z czego 908 stanowią Amerykanie. Tylko w tym roku poległo 447 aliantów - najwięcej w skali rocznej niż kiedykolwiek. Najczarniejszymi miesiącami okazały się lipiec i sierpień, kiedy w wojnie poległo odpowiednio 76 i 77 zagranicznych żołnierzy.

Źródła

[edytuj | edytuj kod]