Przejdź do zawartości

2009-10-24: Czy na Ozyrysie jest życie?

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
sobota, 24 października 2009
Artystyczna wizja planety HD 209458 b (znanej jako Ozyrys).
Planeta gazowej wielkości Jowisza oznaczonej HD 209458b, krąży wokół gwiazdy wielkości Słońca w konstelacji Pegaza.
Wizja przejścia planety Ozyrys na tle macierzystej gwiazdy tzw. tranzyt.

Na odkrytej planecie pozasłonecznej uczeni znaleźli wodę, dwutlenek węgla i metan.

Naukowcy odkryli w odległej planecie gazowej wielkości Jowisza oznaczonej HD 209458b (znanej jako Ozyrys), krążącej wokół gwiazdy wielkości Słońca w konstelacji Pegaza, oddalonej od Ziemi o około 150 lat świetlnych obecność trzech związków chemicznych w atmosferze, które mogą być dowodem na istnienie tam życia.

To już druga planeta pozasłoneczna, na której wykryto podstawowe związki chemiczne potrzebne do istnienia życia. wodę, metan i dwutlenek węgla są niezbędne dla procesów biologicznych - powiedział Mark Swain z Laboratorium Napędów Odrzutowych w Pasadenie (Kalifornia, USA). Powiedział, że wykrycie już drugiej planety, gdzie jest woda, CO2 i metan może oznaczać, że będziemy coraz częściej odkrywali bogate w życiodajne cząsteczki obce światy. Odkrycie zbliża nas do znalezienia drugiej ziemi, choć naukowcy z NASA uważają, że minie co najmniej 10 lat zanim będziemy potrafili badać skład chemiczny atmosfery planet zbliżonych do Ziemi w oddalonych układach słonecznych. Wykrycie molekuł jest o tyle ważne, bowiem są one potencjalnymi markerami życia.

Odkrycia dokonano dzięki spektroskopii, czyli badania widma światła. Każdy związek chemiczny, czy pierwiastek zostawia w widmie światła specyficzny znak. Analiza pozwala na stwierdzenie przez jakie cząsteczki światło przechodzi lub jest odbijane.

Planetę oznaczoną HD-209458b odkryto dzięki krążącym po orbicie teleskopom Hubble'a (HST) i Spitzera wyposażonych w spektrometry. Badacze szukający planet pozasłonecznych z niecierpliwością czekają na rozpoczęcie pracy przez sondę Keplera, która już krąży po orbicie i będzie szukać skalistych planet wielkości Ziemi. Sonda ma patrzeć na pogranicze gwiazdozbiorów Łabędzia i Lutni, gdzie będzie szukać tak zwanych tranzytów, czyli bardzo małych zmian jasności gwiazdy, gdy przed jej „obliczem” przelatuje planeta. Naukowcy spodziewają się, że w ciągu 3 i pół roku uda się odnaleźć około 50 skalistych „ziemskich planet” i setki innych, większych.

Badanie spektroskopowe umożliwi sprawdzenie, czy na tych planetach są warunki do powstania życia. A warunki te to właśnie obecność związków chemicznych takich jak: woda, dwutlenek węgla i metan. Gdyby udało się znaleźć planetę i ustalić, że „życiodajne” związki na niej występują znacznie wzrosły by szanse na to, że mogło się rozwinąć tam życie pozaziemskie.

Pytanie, czy byłoby to życie inteligentne? Poszukiwanie obcych cywilizacji polega na słuchaniu szumu kosmicznego i wybieraniu sygnałów, które mogą być generowane sztucznie. Obcy odbierający szum pochodzący z naszej planety mogli by usłyszeć na przykład fragmenty naszych rozmów telefonicznych, programów telewizyjnych i radiowych przekazywanych przez satelity telekomunikacyjne. Tylko czy wówczas ci kosmici doszliby do wniosku, że mają do czynienia z inteligentną cywilizacją?

Od odkrycia w 1999 roku przypuszczano, że HD 209458b jest gazowym olbrzymem otoczonym atmosferą. HD 209458b jest jedną z niewielu pozasłonecznych planet, którą możemy obserwować przez lornetkę jak przechodzi bezpośrednio przed tarczą swojej gwiazdy. HD-189733b to pierwsza planeta pozasłoneczna, u której wykryto metan.

Źródła

[edytuj | edytuj kod]