2009-10-19: Order Orła Białego dla ks. Popiełuszki

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
poniedziałek, 19 października 2009
Order of White Eagle Poland.jpg

Prezydent Lech Kaczyński nada pośmiertnie Order Orła Białego ks. Jerzemu Popiełuszce. W tym roku mija 25 lat od jego tragicznej śmierci. Bliski końca jest też jego proces beatyfikacyjny.

"Order Orła Białego jest wyrazem najgłębszych przekonań pana prezydenta, szacunku i wdzięczności całego narodu polskiego za to, co ksiądz Jerzy swoim życiem, swoją martyrologią nam jako nauczyciel przekazywał" - powiedział Paweł Wypych, minister w kancelarii prezydenta. "Decyzja o przyznaniu Orderu Orła Białego ks. Jerzemu Popiełuszce została podpisana przez pana prezydenta i mamy nadzieję, że wręczenie tego orderu rodzinie kapelana Solidarności nastąpi w poniedziałek, w 25. rocznicę jego śmierci" - dodał w sobotę (17 października).

W warszawskim kościele św. Stanisława Kostki rozpoczęły się dziś wieczorem główne uroczystości związane z 25. rocznicą zabójstwa ks. Jerzego Popiełuszki. Mszy przewodniczy metropolita warszawski abp Kazimierz Nycz. Odbywa się ona w intencji ojczyzny i rychłej beatyfikacji duchownego. W uroczystości uczestniczą, m.in. matka księdza, małżonka Prezydenta RP Maria Kaczyńska, przedstawiciele Kancelarii Prezydenta i Premiera, parlamentarzyści, władze samorządowe, delegacje Solidarności, wojsko, policja, harcerze i młodzież. Po mszy przy grobie ks. Jerzego Popiełuszki zostaną złożone wieńce i zapalone znicze.

Ks. Popiełuszko, który był wikariuszem parafii św. Stanisława Kostki w Warszawie, został porwany i brutalnie zamordowany przez funkcjonariuszy Służbę Bezpieczeństwa 9 października 1984 roku.

Źródła[edytuj]