Przejdź do zawartości

2009-10-16: Raport ws. Iranu

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
piątek, 16 października 2009
Azja

Amerykański wywiad planuje rewizję raportu sprzed dwóch lat w sprawie oceny zagrożenia stwarzanego przez irański program nuklearny. Jak pisze "Wall Street Journal", we wspomnianym raporcie stwierdzono, że Teheran w 2003 roku wstrzymał budowę bomby atomowej.

Autorzy raportu stwierdzili z "wysoką dozą pewności”, iż Teheran wstrzymał w 2003 program broni atomowej, a z „umiarkowaną pewnością", iż do połowy 2007 nie wznowił go.

Jak zauważa dziennik, rewizja raportu może być efektem presji sojuszników USA na administrację Obamy w związku z niedawnymi doniesieniami na temat programu nuklearnego Iranu.

Ustalenia Narodowej Oceny Wywiadowczej (NIE) z 2007 roku kwestionowały ostatnio wywiady Niemiec, Francji i Wielkiej Brytanii. Weryfikacja raportu to poważne zadanie. Jest to bowiem najobszerniejszy z raportów wszystkich 16 organów wywiadowczych USA.

Według opinii wysokiego rangą przedstawiciela wywiadu, którego wypowiedź przytacza dziennik, wywiadowcy "nie są gotowi" uznać raportu za nieobowiązujący. Rozmówca dziennika podkreśla jednak, że opinia na temat zagrożenia ze strony Iranu dotyczy lat 2003 – 2007. Agencje wywiadowcze "mają teraz o wiele więcej informacji niż wtedy, gdy po raz ostatni opracowywaliśmy" ocenę – zaznacza przedstawiciel amerykańskiego wywiadu.

Źródła[edytuj | edytuj kod]