2009-10-16: Londyńska giełda przechodzi na Linuksa

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
piątek, 16 października 2009
Tux - maskotka Linuxa
Tux - maskotka Linuxa

Londyńska giełda (London Stock Exchange, LSE) jako kolejna doceniła możliwości (zarówno jeżeli chodzi o kwestie wydajności jak i finansów) Linuksa nad rozwiązaniami Microsoftu i rozpoczęła proces migracji swojej platformy na system oparty na Linuksie i Solarisie.

Obecnie platforma handlowa LSE składa się z wielu aplikacji bazujących na technologi .NET Microsoftu. Pojawiające się problemy wydajnościowe (jak i finansowe) oraz perspektywa dalszego wzrostu obrotów w kolejnych latach zmusiły kierownictwo giełdy do poszukiwań alternatywnych rozwiązań. Po przeglądnięciu dwudziestu ofert ostatecznym zwycięzcą okazała się firma MilleniumIT z Sri Lanki specjalizująca się w dostarczaniu systemów kapitałowych przy pomocy pracujących dla niej kilkuset specjalistów w tej dziedzinie. Zarząd LSE chcąc zapewnić sobie pełną lojalność MilleniumIT wykupił ją za cenę 30 milionów euro (dotychczasowy system kosztował giełdę ponad dwukrotnie więcej).

Migracja platformy LSE ma potrwać około 18 miesięcy i będzie wiązała się m.in. z wymianą infrastruktury serwerowej, ponieważ rozwiązania dostarczane przez MilleniumIT nie działają w systemach Windows, a jedynie pod Solarisem oraz Linuksem.

Źródła[edytuj | edytuj kod]