2009-10-15: SMS skasuje dane zapisane w skradzionym lub zgubionym smartfonie

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
czwartek, 15 października 2009

Rozwiązanie opracowane przez inżynierów Kroll Ontrack poprzez wysyłanie SMS-a, pozwala na wykasowanie danych zapisanych w skradzionym lub zgubionym smartfonie (urządzeniu, które łączy funkcję telefonu komórkowego, poczty e-mail, przeglądarki www oraz GPS-u). Dane kasowane są bezpowrotnie, bez szans na odzyskanie nawet w profesjonalnym laboratorium.

"Po wysłaniu komendy kasowania danych ich odtworzenie nie jest już możliwe przy użyciu żadnego narzędzia, nawet w specjalnym laboratorium. Dzieje się tak, ponieważ wszystkie informacje zapisane na urządzeniu zostają nadpisane przy użyciu specjalnego algorytmu i po tej operacji w smartfonie pozostaje jedynie zainstalowany w nim oryginalnie system operacyjny" - powiedział Paweł Odor, główny specjalista Kroll Ontrack.

Według statystyk Komendy Głównej Policji w Polsce każdego roku kilkanaście tysięcy osób pada ofiarą kradzieży lub gubi swoje telefony komórkowe. Poza tradycyjnymi informacjami, jak numery telefonów, adresy czy treści SMS-ów, na komórkach znajdują się także dane firm, które coraz częściej używają smartfonów, przystosowanych do edycji i zapisywania dokumentów przesyłanych na pocztę e-mail.

"Dane, które przechowujemy w telefonach, szczególnie firmowych, są coraz cenniejsze. Ich utrata może grozić poważnymi konsekwencjami finansowymi nie tylko dla samej firmy, ale także jej klientów i kontrahentów. Umożliwienie zdalnego usuwania danych z pewnością pozwoli zwiększyć bezpieczeństwo danych każdej firmy i powinno zostać wpisane przez osoby odpowiedzialne za bezpieczeństwo zasobów firmowych do procedur związanych z bezpieczeństwem korporacyjnych informacji"- dodał Paweł Odor.

Program o nazwie Ontrack Eraser Mobile, pozwala na skasowanie danych znajdujących się w smartfonach na dwa sposoby:

  • poprzez wysłanie przez SMS-a z żądaniem usunięcia danych;
  • poprzez podłączenie urządzenia do komputera.

Podczas kasowania niszczona jest zawartość pamięci wewnętrznej telefonu, dane przechowywane na karcie pamięci oraz na karcie SIM. Co istotne, w przypadku kasowania poprzez SMS, nie ma znaczenia czy po kradzieży karta SIM została zamieniona na inną, ponieważ dane usuwane są także z pamięci telefonu. By skorzystać z usług kasowania, użytkownik prywatny bądź firma w pierwszej kolejności musi zainstalować aplikację programu na swoim smartfonie.

Kasowanie danych z zaawansowanych technologicznie komórek może być wykorzystywane oprócz przypadków kradzieży i zgubienia m.in. przy wymianie sprzętu. Specjaliści odzyskiwania danych ostrzegają, że zwykłe wykasowanie danych za pomocą polecenia „usuń” jest nieskuteczne. Tak wykasowane dane w każdej chwili można odzyskać wykorzystując nawet darmowe programy pobrane z Internetu.

Wśród urządzeń, dla których dostępny będzie program Ontrack Eraser Mobile, znajdują się telefony działające w oparciu o platformę Symbian oraz system Windows Mobile, a wśród nich m.in. marki: HTC, Nokia, Samsung, Sony Ericsson, Toshiba czy Vodafone.

Źródła[edytuj | edytuj kod]