Przejdź do zawartości

2009-10-02: Warszawa: Wielka Akwarystyczna Wystawa AQUAEL

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Wielka Akwarystyczna Wystawa AQUAEL – pawilon Akwarium
piątek, 2 października 2009

Z okazji obchodów 25-lecia firmy AQUAEL w dniach Od 18 do 27 września 2009 firma AQUAEL oraz Warszawski Ogród Zoologiczny zorganizowały wystawę akwarystyczną. Zbiorniki z interesującymi aranżacjami oraz wyjątkowymi gatunkami ryb i roślin zaprezentowane zostały w trzech pawilonach ogrodu zoologicznego: Akwarium, Słoniarni oraz Ptaszarni. Do oglądania wystawy uprawniał bilet wstępu do warszawskiego ZOO.

We wszystkich pawilonach można było oglądać około 100 kompletnie urządzonych zbiorników wodnych wystawionych głównie przez prywatnych hodowców. W budynku Akwarium ustawiono przede wszystkim akwaria morskie z rozmaitymi rybami, jeżowcami, rozgwiazdami i koralowcami, o przeróżnych rozmiarach i kształtach: od kolistych, słupkowych, wachlarzowych do krzewiastych i różnorodnym zabarwieniu od żółci, różu, zieleni poprzez turkus, aż po intensywny fiolet.

Z kolei na stałej ekspozycji w tym pawilonie można było podziwiać m.in.: drapieżne piranie, pławikonika żółtego, argusa wielopręgiego i czerwonego, ukwiały żyjące w symbiozie z amfiprionem okoniowym, czy posłuchać przez specjalnie umieszczone do tego celu głośniki: trąbonosa Petersa.

W ptaszarni jedną z wielu ciekawych aranżacji było akwarium umieszczone w obudowie w stylu retro z prymitywną pompą powietrzną. Obok umieszczono oryginalne zbiorniki w pszczelich ulach, a na końcu pawilonu w można było zachwycać się biotopem z dostojnymi altumami pani Anny Malinowskiej.

Przy wejściu do słoniarni ustawiono kilka zbiorników z Dyskowcami. Można w nich było podziwiać paletki brunatne, zielone i błękitne. Atrakcją w tym budynku było wielkie akwarium wbudowane w globus.

W czasie trwania wystawy miłośnicy akwarystyki mogli uzyskać ciekawe i praktyczne informacje na temat zakładania akwariów, czy hodowli ryb i roślin. Wystawie towarzyszył konkurs dla publiczności na najpiękniejszy zbiornik. Wszystkie akwaria zostały ponumerowane i zwiedzający mogli oddać głos na wybrane akwarium wypełniając ankietę.

I miejsce w konkursie w kategorii akwarium słodkowodne zdobyło akwarium holenderskie Kieleckiego Forum Akwarystycznego, II miejsce Paweł Mielniczek i forum Aquarist, a III miejsce Forum Akwarystyczne Warszawy. Natomiast w kategorii akwarium morskie I miejsce zdobył zbiornik firmy T-AQUA , II miejsce firma BOTIA a III firma ACROPORA. Wyróżnienia otrzymały: akwarium biotopowe Anny Malinowskiej, akwarium z rybami naszych wód i "ule" akwariowe Mariana Wojtaszka.