Przejdź do zawartości

2009-09-30: Kataklizmy: tsunami na Pacyfiku i trzęsienie ziemi w Indonezji; Ketsana pustoszy Azję

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Tsunami w Tajlandii w 2004 roku. Wtedy w wyniku klęskiżywiołowej zginęło niemal 300 tys. ludzi
środa, 30 września 2009
Rejon epicentrum trzęsienia w pobliżu Wysp Samoa

W wyniku wczorajszego trzęsienia ziemi które wywołało tsunami na Pacyfiku zginęło ponad 100 osób. Lokalne szpitale są przepełnione rannymi. Ofiarami są głównie mieszkańcy Samoa i Tonga. Silne trzęsienie ziemi nawiedziło też Indonezję. Tajfun Ketsana w Azji zabił już blisko 300 osób.

Fala tsunami miała 4,5 metra wysokości i zmiotła z powierzchni ziemi nadmorskie wioski. Wśród ofiar kataklizmu mogą być turyści z Australii. Tamtejszy premier Kevin Rudd potwierdził już śmierć dwóch obywateli Australii - sześcioletniej dziewczynki i 50-letniej kobiety. Wśród zabitych jest co najmniej 77 osób z Samoa, 25 z Samoa Amerykańskim i sześciu obywateli Tonga.

Myślałem, że to koniec świata. Nigdy wcześniej nie przeżyłem takiego trzęsienia ziemi jak to

—dr Salamo Laumoli dla CNN

W rejonie dotkniętym przez kataklizm nie czynne są szkoły oraz urzędy. Prezydent Barack Obama ogłosił Samoa Amerykańskie (wschodnia część archipelagu) rejonem katastrofy.

link= Zobacz artykuł w Wikipedii na temat:
Trzęsienie ziemi na Wyspach Samoa

Tsunami zostało wywołane przez trzęsienie ziemi o sile ok. 8,3 stopni trwało ok. 3 minut. Epicentrum trzęsienia znajdowało się w odległości ok. 190 km od stolicy Wysp Samoa (Ocean Spokojny) - miasta Apia. Główny wstrząs został odnotowany o godzinie 06:48:11 29 września (Samoa), 30 września (Tonga) czasu lokalnego. W Polsce była wtedy 18:48:11.

Trzęsienie w Indonezji

[edytuj | edytuj kod]
Wikinews
Wikinews
Dowiedz się więcej
Sumatra

Silne trzęsienie ziemi nawiedziło także wybrzeże indonezyjskiej wyspy Sumatra. Po trzęsieniu o sile 7,6 w skali Richtera zginęło co najmniej 1000 osób. Wstrząsy wywołały też panikę wśród ludności.

Epicentrum wstrząsów znajdowało się 50 km na zachód od Padangu, na głębokości około 80 km. Po wystąpieniu trzęsienia objawiano się wystąpienia tsunami, lecz te nie wystąpiło. Centrum Ostrzeżeń przed Tsunami na Pacyfiku poinformowało, że wydano ostrzeżenie przed tsunami dla Indonezji, Indii, Tajlandii i Malezji, jednak później je odwołano.

Ketsana pustoszy Azję

[edytuj | edytuj kod]
Tajfun tuż przed atakiem na Wietnam (28 września)
Zniszczenia wywołane przez tajfun Ketsana na Filipinach

Tajfun Ketsana szalejący już od tygodnia nad Azją Południowo-Wschodnią zabił tam ponad 300 osób. Ucierpiały takie kraje jak Chiny, Laos, Kambodża, Tajlandia, choć najbardziej Wietnam oraz Filipiny.

Tajfun najpierw uderzył w Filipiny gdzie zabił 246 osób. We wtorek (29 IX) dosiągł też Wietnam. Tam odnotowano 32 przypadki zgonów. Z miejsca zagrożenia ewakuowano 170 tys.osób. Co najmniej 11 osób zginęło, a 29 zostało rannych po przejściu tajfunu Ketsana w Kambodży.

Źródła

[edytuj | edytuj kod]