2009-09-29: Wspólna deklaracja Chaveza i Kadafiego

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
wtorek, 29 września 2009
Hugo Chavez
Muammar Kadafi

Prezydent Wenezueli Hugo Chavez oraz przebywający u niego z wizytą przywódca Libii Muammar Kadafi podpisali w poniedziałek wieczorem deklarację, w której znajdują się zarzuty pod adresem państw zachodnich. Przywódcy mają im za złe zbyt częste zrównywanie „walki przeciwko kolonizacji” z terroryzmem.

Zdaniem Chaveza i Kadafiego, za często „uzasadniona walka ludzi o wolność i samostanowienie” uznawana jest za przykład terroryzmu. W swojej deklaracji przywódcy podkreślili, że zdają sobie sprawę z konieczności przeciwstawiania się terroryzmowi we właściwym tego słowa znaczeniu.

W wydanym dokumencie Chavez i Kadafi nie podali przykładu żadnego kraju, który walczy o samostanowienie, a uważany jest za ośrodek terroryzmu, ani też państwa, które takiego utożsamienia dokonują.

Podczas uroczystości podpisania wspólnej deklaracji gospodarz spotkania porównał libijskiego przywódcę do XIX-wiecznego bohatera walki o niepodległość Wenezueli, Simona Bolivara. - Wcale nie przesadzam. Czym dla Wenezuelczyków jest Simon Bolivar, tym dla mieszkańców Libii jest Muammar Kadafi. Jest wyzwolicielem Libii - powiedział Chavez.

Do spotkania przywódców doszło w kurorcie Porlamar na wenezuelskiej wyspie Margarita, gdzie w weekend odbył się szczyt państw Afryki i Ameryki Łacińskiej.

Źródła[edytuj]