Przejdź do zawartości

2009-09-29: Kolejna fala przemocy w Afganistanie i Pakistanie

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Azja
wtorek, 29 września 2009

Wojska amerykańskie i afgańska armia narodowa zlikwidowały bazę talibów w prowincji Farah na zachodzie Afganistanu. Zginęło tam co najmniej 30-40 talibów – podano w Kabulu. W Kandaharze w zamachu zginęło ok. 30 cywili, a w Pakistanie w wyniku nalotu amerykańskiego drona zginęło 5 osób. Anders Fogh Rasmussen nawoje do zmiany strategi w Afganistanie.

Gubernator prowincji Roh ul-Amina poinformował, że podczas operacji wojska USA nie użyły ani samolotów, ani śmigłowców w odpowiedzi na zalecenie dowódcy sił NATO generała Stanleya McChrystala, by za wszelką cenę chronić ludność cywilną.

Zapewniono, że wśród zabitych w czasie operacji nie znalazł się ani jeden cywil.

Zdaniem gubernatora ul-Amina, w poniedziałkowych walkach w okręgu Bala Buluk w prowincji Farah zginęło aż 50 talibów a nie 30, jak podano w oświadczeniu sił NATO. Zlikwidowano ważną kryjówkę talibską we wsi Sziwan w tym regionie – poinformował gubernator prowincji Farah.

Zamach w Kandaharze

[edytuj | edytuj kod]

W afgańskim Kandaharze doszło dziś do potężnej eksplozji w wyniku której zginęło ok. 30 cywilów.

Rasmussen: konieczna zmiana strategii w Afganistanie

[edytuj | edytuj kod]
Mimo tego wszystkiego, co uczyniliśmy do tej pory, nie mamy gwarancji, iż nasze cele zostaną osiągnięte (...) Nie możemy po prostu kontynuować naszych obecnych działań, musi dojść do zmian.

Anders Fogh Ramussen

Sekretarz generalny NATO Anders Fogh Ramussen orzekł wczoraj w Waszyngtonie, iż NATO musi zmienić strategię jeśli chce wygrać wojnę w Afganistanie.

Rasmussen zwrócił uwagę na podjęcie większych wysiłków na rzecz szkolenia afgańskiej armii i policji. Wg niego organy te powinny za niedługo przejąć odpowiedzialność za bezpieczeństwo w kraju.

Pakistan: nalot amerykańskiego drona

[edytuj | edytuj kod]
Wikinews
Wikinews
Dowiedz się więcej

W dzisiejszym bombardowaniu w pakistańskim Południowym Waziristanie zginęło 5 rebeliantów. Do nalotu w wykonaniu amerykańskiego samolotu bezzałogowego doszło 60 km na północny-wchód od miasta Wana.

Wczoraj doszło do podobnego nalotu w Północnym Waziristanie, lecz ten nie spowodował ofiar.

Od 2008 roku doszło do 59 podobnych ataków, w wyniku których zginęło ok. 500 osób, w tym 5 sierpnia dowódca talibów pakistańskich Baitullah Mehsud.

Źródła

[edytuj | edytuj kod]