2009-09-28: Eric Sardinas - prawdziwy rock’and’rollowiec, który siłę czerpie z bluesa

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
poniedziałek, 28 września 2009
Kultura i rozrywka
N icon culture.png

Do 29. edycji Rawa Blues Festival - największego święta bluesa w Polsce zostały niecałe dwa tygodnie. Jedną z gwiazd imprezy będzie Eric Sardinas, który występem 10 października w katowickim Spodku zainauguruje swoją europejską trasę koncertową.

Prawdziwy rock'and'rollowiec, który siłę czerpie z bluesa. Kobiety go kochają, bo świetnie wygląda - mężczyźni podziwiają, bo wspaniale gra na gitarze. Uprawia blues elektryczny, ale potrafi też obyć się bez prądu – puentuje postać Sardinasa Marcin Babko z Gazety Wyborczej. – Byłem na jego koncercie jesienią 2005 r. Supportował wtedy koncert Steve'a Vaia. Pamiętam, że zagrał o wiele bardziej interesująco niż gwiazda wieczoru. Podobne opinie często pojawiały się w internecie po koncertach tej pary gitarzystów.

Przez niektórych Sardinas jest określany mianem najbardziej rockowego amerykańskiego bluesmana, a podczas jego koncertów można podziwiać wytrawny kunszt gry na sześciostrunowej gitarze. Niektórzy jego niepowtarzalny styl wiążą z faktem, że opanował grę na gitarze dla praworęcznych, pomimo tego że jest leworęczny.

Irek Dudek, dyrektor Festiwalu, wspomina o inspiracjach Sardinasa - To przykład, że są ludzie, którzy świetnie i ostro grają, a zaczynali od słuchania bluesa z lat 20. Że blues może być młodzieżowy. Że bluesman też może podpalić na scenie gitarę, jak mu to przyjdzie do głowy.

29. edycja Rawa Blues Festival odbędzie się 10 października w Spodku w Katowicach. Wystąpi 19 zespołów na dwóch scenach. Wśród gwiazd oprócz Erica Sardinasa wystąpią Eden Brent oraz Rod Piazza & The Mighty Flyers. Więcej informacji na stronie organizatora.

Rawa Blues Festival jest największym i najstarszym festiwalem bluesowym w Polsce. Jest ponadto uważana za największy festiwal bluesowy w pomieszczeniu zamkniętym na świecie.

Źródła[edytuj | edytuj kod]