Przejdź do zawartości

2009-09-27: Próby rakietowe Iranu

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Azja
niedziela, 27 września 2009
Wikinews
Wikinews
Dowiedz się więcej

W ramach ćwiczeń irańska Straż Rewolucji wystrzeliła dwie rakiety krótkiego zasięgu. Na jutro dowództwo tej elitarnej jednostki zapowiedziało próby rakiet dalekiego zasięgu - Shehab-3. Zasięg tych rakiet pozwala na osiągnięcie celów zarówno w Izraelu, jak i amerykańskich baz wojskowych w rejonie Zatoki Perskiej.

Irańskie próby rakietowe, to element właśnie rozpoczętych i zaplanowanych na dwa dni manewrów wojskowych. Wystrzelone pociski były typu Tondar oraz Fateh 110. Straż Rewolucji jest jedną z jednostek, które biorą w nich udział. Celem tych manewrów oraz prób rakietowych jest, jak to określono, "zwiększenie zdolności odstraszania" przez irańskie siły zbrojne. Ich kolejnym elementem będą próby z rakietami Shehab-3, które mogą razić cele oddalone o ok. 2 tysiące kilometrów.

Informacje o testach rakietowych zbiegają się z podaniem do publicznej wiadomości, iż Iran przyznał się do budowy nowych zakładów wzbogacania uranu w pobliżu miasta Kum. Wiceprezydent Iranu i szef Irańskiej Organizacji Energii Atomowej Ali Akbar Salehi zadeklarował, że nowe zakłady zostaną poddane inspekcji Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej, ale nie podał konkretnego terminu tej kontroli. Równocześnie, inny wysoki przedstawiciel władz w Teheranie Mohammad Mohammadi-Golpajegani, powiedział, iż "nowe zakłady będą wkrótce zdolne do działania i oślepią wrogów".

Źródła

[edytuj | edytuj kod]