Przejdź do zawartości

2009-09-24: Coca-Cola ponownie najcenniejszą marką świata

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Best Global Brands 2009
czwartek, 24 września 2009

Amerykańska firma konsultingowa Interbrand po raz kolejny ogłosiła coroczny ranking najcenniejszych marek świata. Najwartościowszą marką okazała się ponownie Coca-Cola, która w każdym z dotychczasowych rankingów była niekwestionowanym liderem. Wartość wszystkich stu marek spadła rok do roku o 4,6%.

Na szczycie bez zmian...[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Marka Państwo Branża Wartość Zmiana
wartości
2009 2008
1. 1. Coca-Cola Stany Zjednoczone USA spożywcza 68,734 mld $ 3 %
2. 2. IBM Stany Zjednoczone USA IT 60,211 mld $ 2 %
3. 3. Microsoft Stany Zjednoczone USA IT 56,647 mld $ 4 %
4. 4. General Electric Stany Zjednoczone USA różne 47,777 mld $ 10 %
5. 5. Nokia Finlandia Finlandia elektroniczna
telekomunikacyjna
34,864 mld $ 3 %
6. 8. McDonald's Stany Zjednoczone USA restauracyjna 32,275 mld $ 4 %
7. 10. Google Stany Zjednoczone USA IT
internetowa
31,980 mld $ 25 %
8. 6. Toyota Japonia Japonia samochodowa 31,330 mld $ 8 %
9. 7. Intel Stany Zjednoczone USA IT 30,636 mld $ 2 %
10. 9. Disney Stany Zjednoczone USA medialna 28,447 mld $ 3 %

Markę należącą do The Coca-Cola Company wyceniono na 68,734 mld $ (3% więcej niż przed rokiem). Czołówka stawki nie zmieniła się od 2008 r. – zaraz za producentem popularnego napoju uplasowali się informatyczni giganci: IBM (marka o wartości 60,2 mld $, symboliczny wzrost o 2%) oraz Microsoft (56,6 mld $, spadek o 4%).

Największy wzrost wartości swej marki zanotowało Google Inc. – światowy potentat branży internetowej. Wartość tej marki wzrosła o 25% – do kwoty 31,98 mld $ (7. miejsce w rankingu – skok o 3 miejsca w górę). Również wysokie wzrosty wartości marek charakteryzują w tym roku takie firmy jak: Amazon.com i Inditex (właściciel marki Zara). Wartość marki należącej do pierwszej z nich – pioniera sprzedaży internetowej – wzrosła o 22% (43. m-ce w rankingu, skok o 15 pozycji w górę), natomiast drugiej – o 14% (50. m-ce w rankingu, skok o 12 pozycji w górę). Ponadto dwucyfrowy wzrost wartości zanotowały następujące marki: Nestlé (13%), Apple (12%), H&M (11%) oraz IKEA, Wrigley i Danone (po 10%).

Kryzysowe marki[edytuj | edytuj kod]

Jak informuje portal tvn24.pl, wartość wszystkich stu marek spadła rok do roku o 4,6%. Spadek taki odnotowano po raz pierwszy w dziewięcioletniej historii rankingu. Związane jest to ze światowym kryzysem finansowym – spośród pierwszej dziesiątki aż sześć marek zanotowało utratę wartości (największą: General Electric – 10%).

Kryzys uderza przede wszystkim w instytucje finansowe, a także w branżę motoryzacyjną – wyraźnie widać to w przypadku rankingu firmy Interbrand. Największy spadek wśród setki odnotowała szwajcarska firma finansowa UBS – spadek wartości aż o połowę (o 31 miejsc w dół – z 41. na 72. m-ce rankingu). Wartość marki największego, pod względem kapitalizacji rynkowej, dostawcy usług finansowych na świecie – Citigroup obniżyła się niewiele mniej – o 49% (spadek z 19. na 36 m-ce). Część marek zniknęła z zestawienia w ogóle. Bank inwestycyjny Merrill Lynch, który w ubiegłym roku zajmował 36. lokatę, w tym roku w zestawieniu się nie pojawił. Podobnie potentat na rynku ubezpieczeń i finansowym – AIG, który zajmował rok temu 54. miejsce.

Spośród sześciu firm, których marki straciły na wartości ponad 20% rok do roku, pięć to korporacje finansowe – oprócz wyżej wspomnianych, m.in.: American Express (-32%) i HSBC (-20%). Wyjątek wśród najbardziej tracących na wartości marek, wśród których przeważa branża finansowa, stanowi producent legendarnych motocykliHarley-Davidson (-43%).

W zestawieniu znalazło się również siedmioro „debiutantów”. Wśród nich: Puma, Lancôme, Burger King i Adobe.

51% Ameryki w rankingu, bez Polski[edytuj | edytuj kod]

Spośród setki marek obecnych w zestawieniu ponad połowę (51) stanowią te pochodzące ze Stanów Zjednoczonych. Drugą „siłą” w zestawieniu jest nasz najbliższy sąsiad – Niemcy. Marki zza odry zajmują 11 lokat w rankingu. Kolejne na liście są marki: francuskie (8), japońskie (7), szwajcarskie (5), włoskie i brytyjskie (po 4 marki). Na liście nie zabrakło również miejsca dla marek ze Szwecji, Kanady, Korei Płd. i Holandii (po 2 marki) oraz dla pojedynczych reprezentantów: fińskiej Nokii (wysokie 5. m-ce w rankingu) i hiszpańskiej Zary.

W zestawieniu nie znalazła się żadna polska marka. Nie znajdziemy w nim również żadnej firmy z Europy Środkowo-Wschodniej. Według rankingu „Rzeczpospolitej” z 2008 r., najcenniejsza polska marka należy do Orlenu.

Ile rankingów, tyle metod...[edytuj | edytuj kod]

Rokrocznie publikowane są różne zestawienia najwartościowszych marek świata. Do najbardziej znanych, oprócz przytaczanego rankingu firmy Interbrand, należy BrandZ Top 100 (publikowany przez Millward Brown Optimor w dzienniku „Financial Times”).

Co ciekawe, w ostatnim nich „zwyciężyła” marka Google. Niepokonana do tej pory w rankingu Interbrand Coca-Cola uplasowała się w zestawieniu BrandZ na 3. lokacie. Owe różnice wynikają z różnych metod badawczych – np. Millward Brown korzysta z tzw. metody „Economic Use”. Portal eGospodarka.pl tłumaczy, że „wartość marki jest liczona na podstawie roli, jaką odgrywa ona w podejmowaniu decyzji kupna produktu i określenia, jaką część wartości rynkowej można przypisać sile marki. Poza wynikami z badania BrandZ, w rankingu uwzględnione są dane finansowe z Bloomberg oraz dane rynkowe i produktowe z DataMonitor. Słowem: w rankingu tym brane są pod uwagę wyniki finansowe oraz preferencje konsumentów.

Źródła[edytuj | edytuj kod]

: