Przejdź do zawartości

2009-09-23: Limity emisji CO2 dla Polski i Estonii będą większe

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
środa, 23 września 2009
Unia Europejska

Europa

W środę unijny Sąd Pierwszej Instancji w Luksemburgu anulował werdykt Komisji Europejskiej z 2007 r. dotyczący krajowych limitów emisji gazów cieplarnianych dla Polski i Estonii na lata 2008-2012.

– Komisja Europejska naruszyła prawo, odrzucając krajowy program rozdziału emisji z uzasadnieniem, które sprowadza się do wskazania, iż istnieją wątpliwości co do wiarygodności wykorzystanych danych. – wskazali sędziowie w orzeczeniu, w którym czytamy ponadto, że „konsekwencją takich decyzji jest wkroczenie w zakres wyłącznej kompetencji, którą dyrektywa przyznaje państwom członkowskim w zakresie określenia całkowitej liczby uprawnień, którą zamierzają rozdzielić w odniesieniu do każdego z pięcioletnich okresów liczonych od dnia 1 stycznia 2008 r.”

Chodzi o decyzję Komisji z marca 2007 r. – określono wówczas dla Polski dopuszczalny limit emisji CO2 na 208,5 mln ton. Ówczesny rząd Jarosława Kaczyńskiego obliczył, że potrzeby polskiej gospodarki sięgają rocznego limitu 284,6 mln ton.

W maju 2007 r. Polska i Estonia zaskarżyły tę decyzję do sądu w Luksemburgu. Na odwołanie się od wyroku Komisja Europejska ma dwa miesiące.

Źródła[edytuj | edytuj kod]