2009-09-22: IV Weekend z Historią na Trakcie Królewsko-Cesarskim

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
wtorek, 22 września 2009

Obchody Jubileuszu 180 - lecia otwarcia Biblioteki Raczyńskich[edytuj | edytuj kod]

"Poznaj Raczyńskich" - 25-27 września

W 2009 roku obchodzimy Jubileusz 180-lecia otwarcia Biblioteki Raczyńskich. Jej założyciel - Edward hrabia Raczyński - jak i wielu innych członków tego wielkopolskiego rodu, jest postacią o wybitnych zasługach dla miasta Poznania i Wielkopolski. Wystarczy wymienić takie dokonania rodziny, jak ufundowanie przez Edwarda Raczyńskiego Kaplicy Królów Polskich w katedrze poznańskiej, jego nieporównana działalność edytorska, kolekcja malarstwa jego brata Atanazego, stanowiąca obecnie trzon zbiorów sztuki europejskiej Muzeum Narodowego w Poznaniu, czy Galeria Rogalińska Edwarda Aleksandra.

W ostatni weekend września tego roku - dla upamiętnienia ich zasług - świętujemy w Poznaniu i Rogalinie IV Weekend z Historią na Trakcie Królewsko-Cesarskim pod hasłem Poznaj Raczyńskich, który wypełnią wydarzenia kulturalne, artystyczne i edukacyjne. Z pewnością dostarczą wielu emocji wszystkim uczestnikom.

Zapraszamy!

Program wydarzeń[edytuj | edytuj kod]

25.09.2009 r. (piątek)

Konferencja popularnonaukowa Poznaj Raczyńskich 10.00-13.30 Biblioteka Raczyńskich

Podczas konferencji przedstawiciele poznańskiego środowiska naukowego oraz instytucji publicznych wygłoszą prelekcje o tematyce związanej z wielkopolską linią rodu Raczyńskich, z głównymi jej przedstawicielami oraz z Biblioteką Raczyńskich - o jej znaczeniu historycznym i planach dalszej działalności. Konferencja ma charakter otwarty.

Otwarcie wystawy Poznaj Raczyńskich 13.30 plac Wolności

Wystawa plenerowa poświęcona rodzinie Raczyńskich prezentuje sylwetki najbardziej zasłużonych przedstawicieli tego rodu, ich dokonania i miejsca z nimi związane. Byli wśród nich starostowie, generałowie, wojewodowie, politycy, mecenasowie i wydawcy. Każdy będzie mógł przekonać się, jak ważną rolę rodzina Raczyńskich odegrała w życiu publicznym kraju, a także w historii, architekturze i kulturze Poznania i Wielkopolski. Ekspozycja będzie prezentowana na placu Wolności do 8 listopada 2009 r.

Otwarcie wystawy Sienkiewicz - przyjaciel Raczyńskich, gość Rogalina 18.00 Muzeum Literackie Henryka Sienkiewicza

Ekspozycja dokumentuje wizyty polskiego powieściopisarza Henryka Sienkiewicza w Wielkopolsce - przede wszystkim spotkania z rodziną Raczyńskich, zarówno w ich siedzibie w Rogalinie, jak również poza nią.

Otwarcie wystawy Plastyczne wizje Traktu Królewsko-Cesarskiego 18.30 Muzeum Literackie Henryka Sienkiewicza

Składające się na wystawę prace studentów Wydziału Architektury Politechniki Poznańskiej przedstawiają plastyczne wyobrażenia przestrzeni Traktu Królewsko-Cesarskiego. Artystyczny przekaz oraz różnorodność wykonania prac pozwolą na nowo odkryć przeszłość i dostrzec piękno ukryte w poznańskich murach. Wystawa zorganizowana przy współpracy Muzeum Literackiego Henryka Sienkiewicza z Wydziałem Architektury Politechniki Poznańskiej, Katedry Rysunku, Malarstwa, Rzeźby i Sztuk Wizualnych.

26.09.2009r. (sobota) - POZNAŃ

Rajd rowerowy z Poznania do Rogalina g. 10 start z dziedzińca Radia Merkury, ul. Berwińskiego 5

Rajd jest organizowany przez Radio Merkury i miesięcznik "Rowertour" przy współpracy Akademickiego Klubu Turystyki Rowerowej "Cyklista". Od 14 września 2009 r. można zgłaszać telefonicznie swój udział w rajdzie (dział marketingu Radia Merkury, tel. 061 66 44 942).

Gra miejska KLUCZ DO POZNANIA g. 10-14

Sekretne notatki, kamienne inskrypcje, zabytkowe budowle i dzieła sztuki, a w tle niezwykła historia rodu Raczyńskich. Ułóż kolejne elementy układanki i odszukaj tajemniczy klucz. Tym razem na graczy czeka historia ekscentrycznego kolekcjonera, który pozostawił fascynującą zagadkę, mającą dopuścić do jego sekretów tylko najbardziej wytrwałych poszukiwaczy. Aby wziąć udział w grze, należy zebrać zespół 3-5 osób i zgłosić do gry na stronie www.gramiejska.pl.

Zwiedzanie Galerii Malarstwa Obcego Muzeum Narodowego w Poznaniu g. 14, 15 i 16, Galeria Malarstwa i Rzeźby, Muzeum Narodowe

oprowadzanie z przewodnikiem bezpłatne bilety dostępne w CIM-ie*

Warsztaty plastyczne g. 15-17 Muzeum Literackie Henryka Sienkiewicza

Podczas warsztatów adresowanych do wszystkich miłośników zabaw plastycznych artyści ze Studia Edukacji "Kaligraf" zapoznają uczestników z techniką wypalania rysunków na kubkach ceramicznych, a następnie wspólnie wykonają takie kubki. Rysunki będą przedstawiać obiekty architektoniczne na Trakcie Królewsko-Cesarskim. Warsztaty towarzyszą wystawie Plastyczne wizje Traktu Królewsko-Cesarskiego.

26.09.2009r. (sobota) - Rogalin

Piknik z Historią w Rogalinie

Zespół pałacowo-parkowy w Rogalinie

Pałac w Rogalinie otwiera swoje podwoje! Dla tych, którzy ciekawi są wyglądu odrestaurowanych wnętrz pałacowych, zorganizowane zostały wycieczki z przewodnikiem. Ponadto będzie można zwiedzić park pałacowy z przewodnikiem i poznać bliżej przyrodę tego niezwykłego terenu. Przebrani w dziewiętnastowieczne stroje przewodnicy miejscy będą czekać na Państwa w pięciu punktach parku pałacowego i chętnie przedstawią historię wybranych obiektów. Akcja plastyczna, przedstawienie, gry, konkursy i wiele innych atrakcji - to program przygotowany dla dzieci i rodziców. Zapraszamy!

Zwiedzanie pałacu w Rogalinie g. 11, 13 i 15 bezpłatne oprowadzanie z przewodnikiem. Zbiórka na dziedzińcu pałacowym przy kasie.

Liczba uczestników wycieczek ograniczona

Wycieczka po parku pałacowym z przewodnikiem g. 11, 13 i 15 bezpłatne oprowadzanie z przewodnikiem. Zbiórka na dziedzińcu pałacowym przy kasie.

Akcja plastyczna dla dzieci g. 11.30-14.30 polana rekreacyjna

Książki giganty

Stowarzyszenie Artystyczno - Edukacyjne Środek Świata zaprasza najmłodszych poznaniaków do wzięcia udziału w zabawach typograficznych, w pisaniu i malowaniu liter oraz tworzeniu ilustracji i wielkogabarytowych książek. www.srodekswiata.pl

Lekcja przyrody g. 12 i 14 polana rekreacyjna. Zbiórka przy stoisku Nadleśnictwa Babki

Nadleśnictwo Babki zaprasza na wycieczki adresowane do wszystkich miłośników przyrody. Uczestnicy będą mogli się dowiedzieć, ile lat mają dęby w Rogalińskim Parku Krajobrazowym i poznać unikatowe walory tego obszaru.

Prezentacja modeli samolotów i śmigłowców 13.30 dziedziniec pałacowy

Nieprzypadkowo podczas Pikniku z Historią prezentowane są przez członków Aeroklubu Poznańskiego modele samolotów i śmigłowców. Edward hr. Raczyński podejmował próby skonstruowania maszyny latającej, a posiadłość w Rogalinie stała się pierwszym na ziemiach Wielkopolski prototypem prywatnego lotniska.

Przedstawienie Kwadrans Ratuszowy g. 14 polana rekreacyjna

połączone z promocją książki Legenda o założeniu Poznania Elizy Piotrowskiej.

"Legenda o założeniu Poznania" jest to minispektakl oparty na książce Elizy Piotrowskiej, przygotowany w ramach cyklu spotkań pt. Kwadranse Ratuszowe. Scenariusz przedstawienia: Olcha Sikorska, organizatorzy: Polskie Towarzystwo Wydawców Książek, Estrada Poznańska, Muzeum Historii Miasta Poznania.

Akcja plastyczna dla dzieci 15.00-16.30 polana rekreacyjna

Zabawy z literami

Warsztaty pisania liter dla najmłodszych, wsparte opowieściami o historii pisma, znaczeniu znaków graficznych, kaligrafii oraz technikach pisania i drukowania. Na warsztaty zaprasza Stowarzyszenie Artystyczno - Edukacyjne Środek Świata.

Koncert Capelli Zamku Rydzyńskiego g. 15 i 16 taras pałacu w Rogalinie

W pierwszej części koncertu Capelli Zamku Rydzyńskiego będzie można posłuchać polskiej i europejskiej muzyki dworskiej okresu renesansu i baroku. Artystom będzie towarzyszył solista, który zaprezentuje arie operowe i pieśni. W drugiej części koncertu Capelli Zamku Rydzyńskiego zaprezentowana zostanie polska i europejska muzyka myśliwska. Artyści będą grali na naturalnych i koncertowych rogach myśliwskich.

Dojazd do Rogalina

26 września kursować będą autobusy na trasie plac Wolności-pałac w Rogalinie. Na przejazd obowiązują bezpłatne bilety dostępne w CIM-ie. Bilet jest ważny na dojazd do pałacu w Rogalinie i powrót do Poznania. Liczba miejsc ograniczona. Godziny odjazdu: z placu Wolności (przystanek przed Muzeum Narodowym): g. 10.30 i 11 z Rogalina: g. 17

27.09.2009r. (niedziela)

Wycieczka autokarowa Śladami Raczyńskich g. 10-15 trasa: Poznań-Zaniemyśl-Rogalin-Poznań. Zbiórka przed Urzędem Miasta Poznania, plac Kolegiacki 17

Na przejazd obowiązują bezpłatne bilety dostępne w CIM-ie*. Liczba miejsc ograniczona.

Nie tylko w Poznaniu znajdują się pamiątki po rodzie Raczyńskich. Pałac w Rogalinie oraz Wyspa Edwarda najczęściej kojarzone są z przedstawicielami rodziny i najchętniej odwiedzane przez poznaniaków. Wycieczce będzie towarzyszyć przewodnik miejski.

Wycieczki z przewodnikiem po Poznaniu Śladami Raczyńskich g. 11, 12, 13 i 14 zbiórka przed Biblioteką Raczyńskich.

Warsztaty plastyczne g. 11-13 Muzeum Literackie Henryka Sienkiewicza

Podczas warsztatów adresowanych do wszystkich miłośników zabaw plastycznych artyści ze Studia Edukacji "Kaligraf" zapoznają uczestników z techniką wypalania rysunków na kubkach ceramicznych, a następnie wspólnie wykonają takie kubki. Rysunki będą przedstawiać obiekty architektoniczne na Trakcie Królewsko-Cesarskim. Warsztaty towarzyszą wystawie Plastyczne wizje Traktu Królewsko-Cesarskiego.

Książki-giganty - akcja plastyczna dla dzieci g. 12-15 plac Wolności

Stowarzyszenie Artystyczno-Edukacyjne Środek Świata zaprasza najmłodszych poznaniaków do wzięcia udziału w zabawach typograficznych, w pisaniu i malowaniu liter oraz tworzeniu ilustracji i wielkogabarytowych książek. www.srodekswiata.pl

Akcja edukacyjna PLUSK g. 12-16 plac Wolności

Gry i zabawy edukacyjne, po których przewodnikiem będzie Bóbr Plusk. Dodatkowo w ramach akcji PLUSK nauka higieny. Akcja organizowana przez firmę Aquanet.

Bajeczna Niedziela u Raczyńskich g. 12.30 Biblioteka Raczyńskich. bezpłatne zaproszenia dostępne w Bibliotece Raczyńskich**

Podczas kolejnej edycji Bajecznej Niedzieli u Raczyńskich, znanej dobrze najmłodszym poznaniakom, zaprezentowane zostanie niepublikowane jeszcze opowiadanie Jacka Kowalskiego pt. "Złota Kaplica", którego zakończenie zaskoczy niejednego słuchacza. Opowiadanie czytać będzie Radosław Pazura.

Cykl Bajecznych Niedzieli u Raczyńskich jest dofinansowany przez Instytut Książki.

Skąd się bierze woda? Gdzie trafiają ścieki? - wycieczka dla dzieci i rodziców

g. 12.30-15 zbiórka na placu Wolności przy stoisku Aquanetu Trasa: plac Wolności-ujęcie wody Dębina, stacja uzdatniania wody-Centralna Oczyszczalnia Ścieków w Koziegłowach-plac Wolności bezpłatne bilety dostępne w CIM-ie*

Wycieczka organizowana przez firmę Aquanet, skierowana do dzieci powyżej 10 lat i ich rodziców. Liczba miejsc ograniczona.

Nic lep (s)zego nad wodę - happening higieniczny z okazji powrotu studzienki Higiei g. 16 na plac Wolności, skwer przy Al. Marcinkowskiego i ul. 23 Lutego

Bogini zdrowia Higieja, hrabiostwo Konstancja i Edward Raczyńscy, Wincenty Priessnitz, Fryderyk Chopin, włodarze miasta oraz mieszkańcy Poznania - główni bohaterowie happeningu zainscenizują powrót studzienki Higiei na plac Wolności. W programie wiele atrakcji z udziałem publiczności, a także rozstrzygnięcie konkursu na fraszkę o studzience Higiei.

Specjalna edycja cyklu Verba Sacra g. 17 Bazylika Archikatedralna św. Piotra i Pawła

Fragmenty najstarszych kazań polskich czytać będzie Kazimierz Kaczor. Komentarz wprowadzający wygłosi prof. Wiesław Wydra. Oprawę muzyczną zapewni schola gregoriańska Canticum Cordium pod kierunkiem ks. Mariusza Białkowskiego.

Wystawa prac konkursowych dzieci i młodzieży Od 21 września do 23 października 2009 r. w Pracowni-Muzeum J. I. Kraszewskiego przy ulicy Wronieckiej 14 będzie można obejrzeć prace nadesłane na konkurs edukacyjny Poznaj Raczyńskich. Wystawa stanowi ostatni punkt projektu edukacyjnego w tym roku. Serdecznie zapraszamy!

Wstęp bezpłatny na wszystkie imprezy.

  • Bezpłatne bilety i wejściówki odbierać można w Centrum Informacji Miejskiej (ul. F. Ratajczaka 44) od piątku, 18 września 2009 r.
    • Bezpłatne zaproszenia odbierać można w Bibliotece Raczyńskich (plac Wolności 19) od poniedziałku, 21 września 2009 r.

Źródła[edytuj | edytuj kod]

Wiadomość z serwisu regionalnego województwa wielkopolskiego
Wikinews
Wikinews
Wielkopolskie
Wielkopolskie

Ta wiadomość dotyczy bieżących wydarzeń w wielkopolskim.
Zobacz także aktualne wydarzenia z: Kalisza, Konina, Ostrowa Wielkopolskiego, Piły, Poznania, Śremu
pozostałych miejscowości