Przejdź do zawartości

2009-09-17: Iran jest gotów ponieść sankcje za program nuklearny

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
czwartek, 17 września 2009
Azja

Irański minister handlu Masud Mirkazemi złożył oświadczenie, w którym stwierdza, że Iran jest przygotowany na poniesienie odpowiedzialności za program nuklearny Teheranu.

W rozmowie z irańską telewizją Mirkazemi stwierdził: "Jesteśmy gotowi, by poradzić sobie z wszelkimi sankcjami dotyczącymi benzyny. Zgromadziliśmy jej względnie dużo i podpisaliśmy umowy na jej zakup z niektórymi krajami".

Jest to odpowiedź rządu irańskiego na zapowiadane przez Stany Zjednoczone i ich sojuszników w Europie embargo gospodarcze, którego nałożeniem USA straszy Iran w przypadku odmowy podjęcia dialogu na temat programu atomowego.

Państwa zachodnie obawiają się, że program atomowy Iranu ma na celu wyprodukowanie broni nuklearnej. Iran odpiera te zarzuty twierdząc, że charakter programu jest czysto cywilny i ma na calu jedynie produkcję energii elektrycznej. Jako dowód zaangażowania w program światowego rozbrojenia atomowego Iran zaprezentował grupie 5+1 (stali członkowie Rady Bezpieczeństwa ONZ + Niemcy) zestaw propozycji. Jednocześnie podkreślił, że nie zamierza rezygnować z prowadzonych badań.

Źródła[edytuj | edytuj kod]