Przejdź do zawartości

2009-09-12: Discovery wylądował

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
sobota, 12 września 2009
Lądowanie promu Discovery

Amerykański prom kosmiczny Discovery z siedmioosobową załogą wrócił bezpiecznie na ziemię. Wahadłowiec wylądował w Wojskowej Bazie Sił Lotniczych Edwards na pustyni Mojave w Kalifornii o 20.53 czasu lokalnego (02:53 czasu polskiego) - poinformowała w piątek NASA.

Zła pogoda na Florydzie, w rejonie przylądka Canaveral, zmusiła agencję NASA do odroczenia planowanego na czwartek lądowania promu oraz wyboru jednej z dwu baz sił powietrznych, które miały przyjąć Discovery w sytuacji awaryjnej.

NASA starała się w miarę możliwości uniknąć lądowania Discovery w Kalifornii lub w bazie White Sands w Nowym Meksyku, ponieważ prom trzeba następnie przetransportować "na grzbiecie" zmodyfikowanego Boeinga 747. Koszt tej operacji wyniesie około 2 mln dol. i potrwa ponad tydzień.

Sukcesem zakończyła się kosmiczna 37 misja wahadłowca Discovery STS-128. Celem misji było dostarczenie na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS) zaopatrzenia, sprzętu i aparatury badawczej. W czasie pobytu na stacji kosmicznej astronauci trzykrotnie wychodzili w otwartą przestrzeń kosmiczną.

W składzie siedmioosobowej załogi wahadłowca, która powróciła na Ziemię, był amerykański astronauta Timothy Kopra, który pracował na pokładzie ISS od 15 lipca. Jego miejsce na stacji zajęła przybyła wahadłowcem 47-letnia astronautka Nicole Stott, która będzie kolejnym członkiem Ekspedycji 20 i pozostanie na pokładzie stacji kosmicznej do czasu misji STS-129 Atlantis.

Już wiadomo, że misja Discovery będzie kosztować znacznie więcej niż początkowo zakładano. Prom zostanie bowiem przetransportowany z Kalifornii na Florydę, do macierzystej bazy wahadłowca. Początkowo Discovery miał lądować na Florydzie. Plany pokrzyżowała jednak kiepska pogoda utrzymująca się nad przylądkiem Canaveral.

Następna misja promu - STS-129 - planowana jest na 12 listopada 2009 roku. Na orbitę poleci wtedy prom Atlantis. Celem będzie także Międzynarodowa Stacja Kosmiczna. Wcześniej, już 16 września, japoński automatyczny statek zaopatrzeniowy HTV zbliży się i zostanie połączony z ISS. Do zakończenia budowy ISS potrzeba będzie jeszcze wysłać 6 misji wahadłowców.

Źródła[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]