Przejdź do zawartości

2009-09-12: Białoruś: Zjazd Związku Polaków, uznawanego przez władze w Mińsku wybrał nowego prezesa

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
sobota, 12 września 2009
Europa

Świat: AfrykaAmeryka PółnocnaAmeryka PołudniowaAustraliaAzjaEuropaUE

W Grodnie na Białorusi zakończył się kolejny zjazd uznawanego przez władze w Mińsku Związku Polaków. Wybrano na nim nowego prezesa tej organizacji.

Nowym szefem Związku Polaków uznawanego przez władze białoruskie został grodzieński biznesmen polskiego pochodzenia – Stanisław Siemaszko. Jest on właścicielem hotelu oraz działaczem propaństwowej białoruskiej Partii Pracy i Sprawiedliwości. Według oficjalnych danych dostał 130 głosy, 5 delegatów głosowało przeciw, 8 się wstrzymało. Stanisław Siemaszko był jedynym kandydatem na stanowisko prezesa, które przed nim piastował 73-letni Józef Łucznik.

Po wyborze na nowego prezesa Stanisław Siemaszko zapowiedział, że będzie szukał dialogu z władzami Polski w sprawie zniesienia wieloletnich zakazów wjazdu, wydanych wobec kilkudziesięciu najbardziej skompromitowanych członków swej organizacji.

Zjazd Związku uznawanego przez władze w Mińsku odbył się w chronionej przez milicję fabryce nawozów na obrzeżach Grodna. Oprócz delegatów zjazdu udział w nim wzięli przedstawiciele białoruskich władz. Nikt z przedstawicieli strony polskiej nie wziął udziału w zjeździe. Dziennikarze polskich mediów nie zostali wpuszczeni na salę, w której odbywał się zjazd.

Źródła[edytuj | edytuj kod]