Przejdź do zawartości

2009-09-10: Wenezuela uzna niepodległość Abchazji i Osetii Południowej

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
czwartek, 10 września 2009

Hugo Chavez, prezydent Wenezueli, który przebywał w Moskwie zapowiedział, że kraj który reprezentuje uzna niepodległość Abchazji i Osetii Południowej. Z koeli Rosja zapowiedziała, ze sprzeda Wenezueli czołgi i broń.

- Rosja dostarczy Wenezueli te typy uzbrojenia, o które Wenezuela nas prosi. Dostarczymy czołgi, mamy dobre czołgi - cytuje słowa rosyjskiego prezydenta agencja RIA Nowosti.

Chavez, który wybrał się do Rosji i Białorusi, zapowiedział wcześniej, że Wenezuela uzna Abchazję i Osetię Południową, które zostały wcześniej uznane przez Rosję 26 sierpnia 2008 roku po wojnie w Gruzji. Niepodległość dwóch samozwańczych republik gruzińskich uznała także Nikaragua 5 września 2008 oraz nie uznawane na arenie międzynarodowej Naddniestrze.

Sama Gruzja pokonana w wojnie rok temu przez sily rosyjskie nie przejmuje się deklaracjami Chaveza. Fakt, że tak zmarginalizowani politycy, jak Chavez i przywódca Nikaragui Daniel Ortega, podejmują taką decyzję, świadczy, że mamy tu do czynienia z anomaliami politycznymi - powiedział wicepremier Gruzji Temur Jakobaszwili.

Źródła[edytuj | edytuj kod]