2009-09-10: Afganistan: zginął 13. polski żołnierz

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Azja
czwartek, 10 września 2009

W Afganistanie zginął dziś 13. polski żołnierz. W wymianie ognia 4 innych zostało rannych.

Zabity wojskowy to starszy szeregowy Piotr Marciniak. Miał 30 lat i służył wcześniej na misjach w Bośni oraz w Iraku.

Polscy żołnierze zostali wezwani na pomoc Amerykanom. W czasie wymiany ognia zginął starszy szeregowy Piotr Marciniak - powiedział ppłk Dariusz Kacperyczk z Dowództwa Operacyjnego Sił Zbrojnych.

Do walk doszło w dystrykcie Andar, leżącej w prowincji Ghazni. Polacy zostali wezwani na pomoc Amerykanom, zaatakowanym przez talibów.

Na miejscu wywiązała się wymiana ognia i pościg za napastnikami. W czasie tego pościgu zginął jeden żołnierz, a czterech z nich zostało rannych. Stan jednego z nich określany jest jako ciężki, ale życiu żadnego z postrzelonych nie zagraża niebezpieczeństwo. Dwóch rannych żołnierzy jeszcze dziś prawdopodobnie zostanie przetransportowanych do bazy w Bagra. Podczas tej akcji został zlikwidowany jeden z najbardziej groźnych terrorystów w tamtej okolicy. - dodał podczas konferencji prasowej ppłk Dariusz Kacperczyk

Piotr Marciniak to 13. polska ofiara wojny. Wcześniej w misji Sojuszu Północnoatlantyckiego zginęli: st. szer. Artur Pyc, por. Łukasz Kurowski, st. kpr. Szymon Słowik, st. szer. Hubert Kowalewski, kpr. Grzegorz Politowski, por. Robert Marczewski, plut. Waldemar Sujdak, plut. Marcin Poręba, kpr. Paweł Brodzikowski, kpr. Paweł Szwed, st. chor. szt. Andrzej Rozmiarek i kpt. Daniel Ambroziski.

Źródła[edytuj | edytuj kod]