2009-09-06: Zlot XX-lecia ZHP na Litwie

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
niedziela, 6 września 2009

W ostatni wakacyjny weekend, 28-30 sierpnia, litewscy harcerze spotkali się na zlocie z okazji XX-lecia ZHP na Litwie. Zlot odbył się w Cieciorce (lit. Tervinai) nad rzeką Sołczą na południu Litwy. Obozowisko zlotowe urządzono według sprawdzonych, skautowych wzorców - w środku lasu, z kuchnią polową i bez dostępu do elektryczności. Na miejscu stawiło się około 130 harcerek i harcerzy.

Oprócz naszych rodaków z Litwy w zlocie uczestniczyli: przewodniczący ZHP pgK hm. Edmund Kasprzyk, przedstawiciele Harcerstwa Polskiego na Ukrainie (z przewodniczącym hm. Stefanem Adamskim na czele) oraz członkowie litewskiej organizacji skautowej. Zlot odwiedzili także dwaj byli przewodniczący ZHP na Litwie - hm. Adam Błaszkiewicz oraz hm. Mariusz Gasztoł. Z Polski przyjechała delegacja Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej: hm. Mateusz Stąsiek oraz hm. Wiesław Turzański (wiceprezes Zarządu Fundacji "Pomoc Polakom na Wschodzie"). Związek Harcerstwa Polskiego był reprezentowany przez komisarzy zagranicznych hm. Ingę Rusin oraz hm. Rafała Bednarczyka, instruktorkę Wydziału Zagranicznego GK ZHP phm. Aleksandrę Wiśniewską oraz instruktora Wydziału Programowego GK ZHP phm. Pawła Chmielewskiego.

Pierwszego dnia zlotu uczestników zlotu odwiedzili polscy parlamentarzyści - poseł Marek Borowski oraz senator Paweł Abgarowicz.

Program zlotu był nastawiony na harcerską przygodę - odbywały się gry terenowe, ogniska, śpiewy i apele.

W sobotnie przedpołudnie instruktorzy oraz drużynowi spotkali się na konferencji "20 lat harcerskie tradycje wytyczają nam szlak. Ruch harcerski na Litwie Wczoraj - Dziś - Jutro". W czasie konferencji przypomniano historyczne wydarzenia z dziejów przedwojennego harcerstwa na Wileńszczyźnie oraz wydarzenia sprzed 20 lat, kiedy to 13 grudnia 1989 roku, przy ogromnym wsparciu instruktorów ZHR, powołano do życia Związek Harcerstwa Polskiego na Litwie. W programie konferencji znalazły się także tematy bardziej osadzone we współczesności - hm. Mateusz Stąsiek mówił o rozwoju liczebnym i umacnianiu organizacji, a członkowie delegacji ZHP przedstawili referat "Środki finansowe na utrzymanie działalności harcerskiej". Wszystkie zagadnienia przedstawiono w kontekście szans rozwoju, jakie poszczególne fundusze pomocowe dają organizacjom społecznym działającym w partnerstwie międzynarodowym.

Sobotnie popołudnie upłynęło pod znakiem prezentacji zadań przedzlotowych. Każda z drużyn uczestniczących w zlocie przygotowała drzewo genealogiczne swojej drużyny lub całej organizacji. W drugiej części harcerki i harcerze prezentowali filmy, inscenizacje oraz prace plastyczne w jednym z trzech bloków tematycznych odnoszących się do działalności ZHP na Litwie: "Wczoraj". "Dziś" lub "Jutro".

O programie wieczornym zadecydowała pogoda, która nie pozwoliła przeprowadzić harcerskiego ogniska. Czas spędzono w zlotowej kawiarence, rozmawiając z drużynowymi i instruktorami o ich pracy oraz prezentując film z udziału reprezentacji ZHP w Światowym Jamboree w Wielkiej Brytanii w 2007 roku.

W niedzielny poranek odbyła się zlotowa msza święta celebrowana przez kapelana ZHP na Litwie ks. Marka Gładkiego. Po apelu drużyny oraz instruktorzy rozjechali się do domów.

Związek Harcerstwa Polskiego na Litwie to ponad 20 drużyn. Do organizacji należy około 450 osób. Przewodniczącym ZHP na Litwie jest druh Michał Kleczkowski, który był także komendantem zlotu XX-lecia. W ZHP na Litwie działają organizacje harcerek i harcerzy. Naczelnikiem harcerzy jest phm. Paweł Żebiełowicz, a naczelniczką harcerek phm. Julia Darjina.

Źródła[edytuj | edytuj kod]