Przejdź do zawartości

2009-09-05: Wręczono nagrody TVP Polonia 2009: za zasługi dla Polski i Polaków poza granicami kraju

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
sobota, 5 września 2009

W czwartek, 3 września, o godz. 19:30 na Zamku Królewskim w Warszawie odbyła się uroczysta gala wręczenia dorocznych Nagród TVP Polonia „za zasługi dla Polski i Polaków poza granicami kraju”.

Nagroda, której symbolem jest statuetka przedstawiająca Fryderyka Chopina, przyznawana jest od 1995 r. Laureatami są wybitni Polacy, którzy swoimi osiągnięciami rozsławiają polską kulturę, naukę, sztukę, sport na całym świecie. Wśród tegorocznych zwycięzców znaleźli się m.in. Wanda Wiłkomirska, Jan Mokrzycki, Szkoła Polska w Atenach oraz w charakterze Laureata Nagrody Specjalnej - Prymas Polski, Kardynał Józef Glemp.

Tegoroczną imprezę uświetnił występ skrzypaczki Agaty Szymczewskiej, która jest laureatką I nagrody i złotego medalu XIII Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu i wielu innych nagród oraz wyróżnień w tym TVP Polonia. Podczas koncertu solistce akompaniowała na fortepianie Justyna Danczowska. Zaproszeni goście usłyszeli m.in. Poloneza D-dur Henryka Wieniawskiego i Sonatę A-dur Césara Francka.

Źródła[edytuj | edytuj kod]