2009-09-05: Sondaż: młodzi tworzą zawartość Internetu, starsi ją wykorzystują

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
sobota, 5 września 2009

Polscy internauci codziennie lub prawie codziennie korzystają z sieci, spędzając w niej średnio nieco ponad 4 godziny. Najbardziej aktywnie w tym czasie, m.in. tworząc treści, udzielają się osoby w wieku 18-24 lat, podczas gdy pozostali wolą wykorzystywać już istniejące zasoby - przedstawia badanie „Mądry Internet”, przeprowadzone na zlecenie Netii.

Aktywne i pasywne korzystanie z Internetu najprościej można pokazać na przykładzie serwisów społecznościowych. 81% respondentów zadeklarowało, że posiada konto w jednym z nich, natomiast aktywnie w nich uczestniczy jedynie połowa badanych - z istotną przewagą kobiet. Jak pokazało badanie, jest to najpopularniejsza forma aktywności widocznej w sieci. Inne, jak udostępnianie treści (programów, filmów, gier, itp.) czy zamieszczanie komentarzy na forach i blogach są znacznie mniej powszechne - deklaruje je odpowiednio 35 i 34% respondentów. Wśród osób prowadzących tego typu aktywność w sieci przeważają ludzie młodzi, w wieku 18-24 lat, a im respondenci są starsi, tym mniejszą aktywność twórczą deklarują.

Spośród różnych form „pasywnego” korzystania z zasobów internetowych najbardziej powszechne jest przeglądanie portali internetowych, adresowanych do szerokiego grona odbiorców (91%), poszukiwanie informacji o produktach lub usługach na stronach producentów i dystrybutorów (88%), czy informacji o produktach i usługach przed ich zakupem w portalach tematycznych (86%). Te działania częściej podejmują internauci powyżej 25 roku życia.

Wśród „pasywnych” czynności w internecie najmniej popularne jest korzystanie z materiałów odpłatnych - tylko nieco ponad 20% respondentów korzysta z odpłatnych serwisów, oferujących w różny sposób dostęp do filmów i seriali, a 19% korzysta z płatnych archiwów gazet i bibliotek artykułów.

Źródła[edytuj | edytuj kod]