2009-09-02: Żydzi protestują po przemówieniu Lecha Kaczyńskiego

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
środa, 2 września 2009

Niemieccy Żydzi protestują przeciw porównywaniu zbrodni katyńskiej do Holokaustu, jakiego dokonał wczoraj w przemówieniu Lech Kaczyński. Tłumaczą, że mord tysięcy oficerów to nie unicestwienie całego narodu.

Sekretarz generalny Centralnej Rady Żydów w Niemczech Stephan Kramer powiedział gazecie "Frankfurter Rundschau", że „przy całym zrozumieniu dla bólu narodu polskiego i złych wspomnień losu oficerów zamordowanych w Katyniu, właśnie w takim dniu to porównanie jest niestosowne i nie na miejscu”.

Szef prezydenckiej kancelarii Władysław Stasiak tłumaczy: „Myślę, że organizacja ta padła ofiarą tego, czego na przykład ja mógłbym paść, gdyby nie to, że słuchałem całego wystąpienia prezydenta. Zapytano mnie, jak skomentuję ten fragment wypowiedzi prezydenta, w którym zestawił Holokaust i Katyń, a nie uwzględniając całej wypowiedzi. Prezydent - jak sam podkreślił - nie mówił o skali, proporcjach, wymiarze. Chodzi o zasadę. Żydów wymordowano, bo po prostu nimi byli. W Katyniu wyrok zapadł w istocie dlatego, że wymordowani byli polskimi oficerami. Myślę, że Centralna Rada Żydów otrzymała niepełną informację”.

Źródła[edytuj | edytuj kod]