2009-09-01: Warszawa: Mitsubishi iMiEV w Polsce

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
wtorek, 1 września 2009
Mitsubishi i-EV na Frankfurt Auto Show w 2007.
Wikinews
Wikinews
Dowiedz się więcej

W Warszawie 1 września 2009 został zaprezentowany pierwszy seryjnie produkowany samochód elektryczny Mitsubishi iMiEV.

Podczas oficjalnej wizyty Osamu Masuko, prezesa Mitsubishi Motors Corporation został przedstawiony nowy model samochodu z napędem elektrycznym z bliska.

Mitsubishi iMiEV (Mitsubishi innovative Electric Vehicle) - pojazd o zerowej emisji spalin został po raz pierwszy zaprezentowany w lipcu w Japoni.

Mitsubishi Motors Corporation wprowadził samochody elektryczne i-MiEV jako część swojego planu zmniejszania globalnego ocieplenia oraz zmniejszenia zależności od paliw kopalnych. Samochód i-MiEV, oparty na miniaucie "i", jest napędzany akumulatorem litowo-jonowym o dużej pojemności oraz niewielkim silnikiem elektrycznym o dużej mocy, zastępującym tradycyjny układ napędowy.

Konstrukcja tego malutkiego auta jest innowacyjna, ponieważ silnik umieszczono w nim przed tylną osią, ale pod tylnymi siedzeniami, co właściwie nie zdarza się w autach czterodrzwiowych, czy czteromiejscowych. Dzięki temu, przestrzeń pasażerska urosła do znacznych rozmiarów niespotykanych w tej klasie samochodów.

W modelu iMiEV jest zastosowany napęd elektryczny. To oznacza umieszczenie baterii w przestrzeni pod tylnymi siedzeniami, a także pod podłogą, tak by rozkład masy był lepszy, a silnika elektrycznego między przednimi kołami. Z racji niewielkich rozmiarów pojazdu, nie ograniczy on w żaden sposób przestrzeni dla pasażerów wewnątrz auta.

Żeby uzyskać jeszcze lepszy rozkład masy i obniżyć środek ciężkości, dach samochodu wykonano ze szkła, a wszystkie elementy, które się do tego nadawały, wymieniono na odpowiedniki z lżejszych materiałów. Dach będzie można zdjąć, by delektować się jazdą w słoneczne dni, ale równie rozsądne może być pozostawienie go na swoim miejscu w czasie dobrej pogody, bo zostały na nim umieszczone panele słoneczne, które ładują akumulatory.

Wyposażony w silnik elektryczny o mocy 64 KM miejski Mitsubishi iMiEV posiada zasięg 160 km na jednym ładowaniu. Należy zaznaczyć, że nie moc w silnikach elektrycznych ma największe znaczenie, ale maksymalny moment obrotowy, który wynosi 180 Nm (niutonometr).

Samochód zaprezentowany w Polsce, został przystosowany do europejskich przepisów bezpieczeństwa, co świadczy o tym, że jest to wersja produkcyjna. Sprzedaż detaliczna elektrycznego Mitsubishi o zerowej emisji CO2 ruszy w kwietniu 2010 r. Cena auta to 4,5 miliona jenów (równowartość ok. 35 tys. euro), wynika głównie ze względu na koszt baterii. Dzięki rządowym dopłatom na zakup ekologicznych pojazdów na rodzimym rynku Mitsubishi udało się obniżyć cenę do ok. 24 tys. euro.

Europejska wersja Mitsubishi i-MIEV zadebiutuje pod koniec przyszłego roku. Nowe Mitsubishi nie rozwiąże wszystkich problemów związanych ze zanieczyszczeniem środowiska, ale z pewnością pozwoli uwolnić wielkie miasta od części trujących gazów. Nawet biorąc pod uwagę produkcję energii w elektrowni, emisja CO2 stanowi 1/3 emisji standardowego pojazdu tej klasy zasilanego benzyną.

Źródła[edytuj | edytuj kod]