2009-08-29: Polska z najlepszym PKB w całej Unii

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
sobota, 29 sierpnia 2009
Gospodarka
N icon economy and business.png

Główny Urząd Statystyczny podaje, iż PKB w II kwartale wzrosło aż o 1,1%. Wg premiera Donalda Tuska oznacza to, iż Polska jest jedynym krajem UE z tak wysokim tempem wzrostu gospodarczego. Z tego wynika, że najlepiej walczy ze zjawiskiem kryzysu gospodarczego.

Wg opinii GUS-u głównymi czynnikami wzrostu były eksport netto oraz spożycie ogółem. Ponadto należy dodać, iż złoty umocnił się o 0,4% wobec euro.

Arkadiusz Krześniak - główny ekonomista Deutsche Banku - mówi, że wzrost w drugim kwartale jest dużo silniejszy niż oczekiwano. Natomiast Piotr Bujak - starszy ekonomista BZ WBK - twierdzi, iż wzrost ten wcale nie jest pozytywną informacją, ponieważ popyt krajowy spada, konsumpcja spowolniła oraz mieliśmy spadek inwestycji.

Premier wskazał, że nasz kraj zawdzięcza taki wzrost PKB działaniom rządu, m.in. interwencji słownej na rynku walutowym zimą, gdy euro dochodziło do prawie 5 zł, zabezpieczeniu gwarancji depozytów w polskich bankach, a także podjęciu szeregu decyzji o cięciach i oszczędnościach. Tusk jest zadowolony z tego, że nie posłuchał opozycji, która chciała zwiększyć wydatki, a także prezydenta, który radził obniżyć VAT.

Już od kilku miesięcy ekonomiści patrzą bardziej łaskawie na polską gospodarkę. Po opublikowaniu przez GUS danych za pierwszy kwartał wielu z nich było bardzo zdumionych. Wtedy Produkt Krajowy Brutto wzrósł o 0,8% i był to najlepszy wynik w naszym regionie. Niektórzy analitycy sądzili, że w II i III kwartale może być znacznie gorzej, ale ich wizje na szczęście nie znalazły potwierdzenia w rzeczywistości.

Obecnie wielu ekonomistów liczy na to, że w całym roku polski PKB może wzrosnąć nawet o ok. 1%. Niektórzy ekonomiści mają nadzieję nawet na lepszy wzrost - 1-1,5%.

Obecnie stopa bezrobocia sięga 10,8%. Ekonomiści twierdzą, iż pod koniec roku może wzrosnąć do około 13%.

Źródła[edytuj]