2009-08-29: Indie: Chandrayaan-1 zaniemówił

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
sobota, 29 sierpnia 2009
Wikinews
Dowiedz się więcej
Chandrayaan-1.jpg
Sonda Chandrayaan-1 wystrzelona w październiku zeszłego roku

Indie straciły dziś kontakt z krążącym wokół Księżyca bezzałogowym pojazdem kosmicznym Chandrayaan-1 - poinformowała indyjska państwowa agencja kosmiczna ISRO oraz indyjski dziennik "The Times of India".

Indyjska Organizacja Badań Kosmicznych ISRO poinformowała o utracie łączności z pierwszą indyjską sondą kosmiczną Chandrayaan-1, która 22 października 2008 roku została wystrzelona z centrum kosmicznego Satish Dawan za pomocą rakiety nośnej PSLV.

Zadaniem misji było sporządzenie dokładnych map Księżyca, w tym także sprawdzenie co znajduje się pod jego powierzchnią. Sonda kosmiczna przeznaczona do mapowania Księżyca powstała w kooperacji z NASA, której zależy na dobrych zdjęciach i mapach Księżyca, bo planuje założenie tam stałej stacji załogowej. Indyjska Agencja Kosmiczna (Indian Space Research Organisation - ISRO) zaplanowała misję Chandrayaan-1 na dwa lata.

Satelita Chandrayaan-1 wart 80 milionów dolarów miał na pokładzie 11 przyrządów, za pomocą których dokonywał badań a następnie przesyłał je drogą radiową na Ziemię.

Jednym z jej głównych celów było odnalezienie izotopu helu-3, który bardzo rzadko występuje na Ziemi, a w przyszłości może być wykorzystywany do uzyskania energii z procesu syntezy jądrowej, w którym nie powstawałyby odpady promieniotwórcze.

ISRO planuje w ciągu czterech lat wysłać na Księżyc misję załogową.

Źródła[edytuj | edytuj kod]