Przejdź do zawartości

2009-08-29: Discovery z Leonardo wystartował

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
sobota, 29 sierpnia 2009
Start promu kosmicznego Discovery do misji STS-128
Wikinews
Wikinews
Dowiedz się więcej
Emblemat misji STS-128
Zamrażarka Laboratoryjna Minus Osiemdziesiąt Stopni dla ISS (Minus Eighty Laboratory Freezer for ISS) - "MELFI"
Kosmonauta Jurij P. Gidzenko wewnątrz hermetycznego modułu logistycznego "Leonardo" (Zdjęcie z 21 marca 2001).
Start promu był wyjątkowo widowiskowy. Słup ognia i dymu był widziany na tle nocnego nieba Florydy w promieniu wielu kilometrów.

Wahadłowiec "Discovery" wystartował w piątek, 28 sierpnia 2009 o godz. 23:59 czasu lokalnego (czasu EDT), 03:59:37 czasu UTC (29 sierpnia o godzinie 05:59 czasu polskiego) z Centrum Lotów Kosmicznych imienia Johna F. Kennedy'ego na przylądku Canaveral na Florydzie rozpoczynając 128 lot programu wahadłowców. Jego celem jest Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (ISS), gdzie powinien dolecieć za dwa dni w poniedziałek. Na pokładzie promu znajduje się siedmioosobowa załoga, w tym 52-letni astronauta ze Szwecji Christer Fuglesang reprezentujący Europejską Agencję Kosmiczną (ESA) oraz Nicole M. Stott, która wróci na promie Atlantis i pozostanie na stacji przez najbliższe dwa miesiące jako członek Ekspedycji 20 (stałej załogi stacji), zastąpi powracającego na Ziemię Timothy'ego Koprę.

Amerykańska agencja kosmiczna NASA dwukrotnie przekładała start promu kosmicznego Discovery do lotu na stację orbitalną. Pierwotnie start był zaplanowany na 25 sierpnia 2009 o godzinie 5:36 czasu UTC. Opóźnienie to wynik kontroli technicznej i wynik wykrycia niewielkiej usterki oraz warunków atmosferycznych. Po usunięciu usterki i dzięki sprzyjającym warunkom atmosferycznym misja STS-128 szczęśliwie wyruszyła w kosmos, aby wynieść na orbitę 7 ton zaopatrzenia dla międzynarodowej stacji kosmicznej.

Celem misji promu Discovery jest dostarczenie na pokład Międzynarodowej Stacji Kosmicznej za pomocą modułu logistycznego "Leonardo" zapasów żywności, części zamiennych, środków, aparatury naukowej i sprzętu laboratoryjnego oraz wystarczająco dużo zaopatrzenia do dalszego czasowego potrzymania sześcioosobowej stałej załogi orbitalnej stacji kosmicznej. Dostarczy także specjalną zamrażarkę do przechowywania próbek biologicznych i piec, do topienia m.in. metalowych próbek. "MELFI-2", bo tak nazywa się laboratoryjna zamrażarka generuje temperaturę do -80° stopni Celsjusza, będzie już drugim tego typu urządzeniem na ISS.

MPLM Leonardo (z ang. Multi-Purpose Logistics Module) to moduł zaopatrzeniowy, jest dużym hermetycznym modułem służącym do wynoszenia ładunków za pomocą wahadłowców na ISS. Moduł ten na czas trwania misji jest przyłączany do stacji do jednego z węzłów Unity, a po zakończeniu misji wraca na Ziemię w ładowni wahadłowca. W misji STS-128 zostanie użyty MPLM „Leonardo”. NASA dysponuje 3 takimi modułami. Oprócz Leonardo jest jeszcze Raffaello i Donatello.

Moduły logistyczne MPLM służą do przenoszenia ładunku na Stację Kosmiczną. Po połączeniu promu kosmicznego do Stacji, MPLM jest przenoszony na pomocą ramieni kosmicznych do punktu dokowania (obecnie jest to nadirowy węzeł Harmony). Następnie załoga wchodzi do modułu. Jest on hermetyczny, a więc nie ma potrzeby używania skafandrów kosmicznych, po czym przystępuje do rozładunku modułu. W ten sposób następuje transfer ładunku na ISS. Pod koniec misji wahadłowca MPLM (wypełniony sprzętem wracającym na Ziemię oraz śmieciami) odłączany jest od Stacji i przenoszony z powrotem do ładowni promu. Dzięki temu możliwy jest transfer potrzebnego ładunku i sprzętu z i na ISS.

Podczas trzynastodniowej misji wahadłowca Discovery zaplanowano 3 spacery kosmiczne (EVA). Podczas jednego z nich zostanie zdjęty pusty zbiornik amoniaku, który wróci na Ziemię.

W czasie misji STS-128 astronauci przygotują ISS na przyjęcie ostatnich europejskich modułów ISS nazwanych Node 3 ("Tranquility") i "Cupola".

W 2010 roku NASA ma nadzieję całkowicie ukończyć budowę Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Także w tym samym roku promy kosmiczne przejdą na emeryturę. Trwają prace nad opracowaniem nowego środka transportu ludzi i surowców w kosmos.

Wraz ze zbliżającym się końcem programu wahadłowców pojawia się pomysł umieszczenia modułu logistycznego MPLM na stałe. Dzięki temu ISS zyskałaby bardzo potrzebną dodatkową przestrzeń. Krążą plotki o Donatello, że poleci raz na ISS - i tam już pozostanie jako PLM - Permanent Logistics Module.

Jeśli pomysł zostanie zatwierdzony, to stało by się to najprawdopodobniej w trakcie misji STS-133 lub STS-134, która być może będzie ostatnią misją programu wahadłowców.

Misja STS-128 jest transmitowana "na żywo" (online) przez Internet poprzez telewizję internetową NASA_TV.

Ciekawostki[edytuj | edytuj kod]

Na pokładzie promu znajdują się też myszy, które posłużą do eksperymentów mających wyjaśnić wpływ stanu nieważkości na układ kostny żywych organizmów.

Jutro Discovery obchodzi małą uroczystość:

  • 25 lat temu dokładnie 30 sierpnia 1984 Discovery odbył swój pierwszy lot podczas misji STS-41-D. Solenizantowi życzymy jeszcze wielu misji kosmicznych i przejścia na zasłużoną emeryturę.


link= Wikimedia Commons ma galerię ilustracji związaną z tematem:
do misji STS-128


Źródło: NASA Film ze staru Discovery

Źródła[edytuj | edytuj kod]