2009-08-28: Zurych: Naukowcy wykonali zdjęcie pentacenu

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
piątek, 28 sierpnia 2009
Model cząsteczki pentacenu
Model kulowy molekuły pentacenu
Pentacen z zwkłych warunkach jest czarnym proszkiem

Naukowcom z laboratorium w Zurichu udało się wykonać zdjęcie pojedynczej cząsteczki pentacenu - informuje dziennik "Daily Mail".

Pentacen to związek organiczny, jest to policykliczny węglowodór aromatyczy. Pojedyncza cząsteczka pentacenu składa się z 22 atomów węgla i 14 atomów wodoru.

Po raz pierwszy udało się sfotografować tak dokładną strukturę pojedynczej molekuły - ogłosili naukowcy z laboratorium IBM w Zurichu. Udało się je wykonać za pomocą specjalistycznego mikroskopu sił atomowych (tzw. AFM). Uczeni użyli mikroskopu pracującego w próżni w temperaturze -268 stopni Celsjusza. Zdjęcie przedstawiające pojedynczą molekułę pentacenu opublikowane jest na stronie newscientist.com

"To pierwsze tak dokładne zdjęcie molekuły, widać na nim nawet wiązania chemiczne. To pierwszy raz, gdy uchwycono na zdjęciu wszystkie atomy pojedynczej molekuły" - powiedział naukowiec Loe Gross.

"Przestrzeń pomiędzy pierścieniami węgla to jedyne 0.14 nanometra, czyli milion razy mniej niż średnica ziarnka piasku" - pisze dziennik "Daily Mail".

Źródła[edytuj | edytuj kod]