Przejdź do zawartości

2009-08-27: Discovery z Leonardo oczekuje na start

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
czwartek, 27 sierpnia 2009
Emblemat misji STS-128
Siedmioosobowa załoga promu Discovery misji STS-128
Prom Discovery na platformie startowej
Leonardo MPLM w ładowni wahadłowca Discovery. Zdjęcie wykonane podczas misji STS-102 (10 marca 2001).

Trwają przygotowania do startu promu kosmicznego Discovery. Pierwotnie start planowano na 25 sierpnia, niestety warunki pogodowe uniemożliwiły planowany start wahadłowca. Podczas kolejnej próby wykryto awarię jednego z zaworów w zbiorniku paliwowym. Start przełożono o conajmniej 48 godzin.

Celem misji STS-128 jest dostarczenie na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS) i rozładunek modułu zaopatrzeniowego Leonardo. Siedmioosobowa załoga ma ze sobą zabrać ponad siedem ton zapasów, jedzenia, sprzętu laboratoryjnego i części zamiennych.

Start promu kosmicznego Discovery odbędzie się najwcześniej 28 sierpnia w piątek rano czasu polskiego - potwierdziła NASA.

Misja STS-128 promu Discovery będzie przedostatnim lotem wahadłowców w tym roku. Załoga ma spędzić na orbicie 13 dni.

Załoga ma zostawić na Stacji genetycznie zmodyfikowane myszy, które są częścią eksperymentu dotyczącego utraty tkanki kostnej. Myszy mają tam zostać do listopada, do następnej wyprawy promu kosmicznego Discovery.

NASA pracuje obecnie nad nowym typem promu. Nowy pojazd Orion zastąpi wysłużone wahadłowce.

Misją STS-128 dowodzi Frederick Sturckow. Pilotem jest Kevin Ford, a specjalistami misji: Patrick Forrester, Jose Hernandez, John Olivas i szwedzki astronauta Christer Fuglesang. Siódmym członkiem załogi jest Amerykanka Nicole M. Stott, która na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej zastąpi Timothy'ego Koprę, przebywającego na stacji od 15 lipca.

W ładowni promu znajduje się moduł zaopatrzeniowy "Leonardo". Po dotarciu wahadłowca do Stacji, zostanie on wyjęty z ładowni promu i połączony z ISS. Astronauci rozpakują go, po czym ponownie zostanie umieszczony w ładowni.

Leonardo to jeden z trzech Wielofunkcyjnych Modułów Logistycznych (MPLM z ang. Multi-Purpose Logistics Module). Dwa pozostałe z trójki bliźniaczych modułów to Raffaello i Donatello. Wszystkie służą do przenoszenia ładunku na i z ISS. Moduł jest wynoszony na orbitę w ładowni promu kosmicznego i następnie na czas trwania misji zostaje przyłączony do jednego z wolnych węzłów cumowniczych Stacji Kosmicznej. Po dokowaniu wyładowywane są z niego narzędzia i sprzęt potrzebny na stacji, a umieszczane w nim zużyte elementy stacji i odpadki. Na koniec misji moduł powraca do ładowni wahadłowca, po czym wraca na Ziemię.

Moduły logistyczne oferują dużą powierzchnię magazynową – 31 m3, co pozwala na przewożenie w nich większych elementów potrzebnych na ISS. W hermetycznym wnętrzu przewieźć można do 9 ton ładunku. Żaden z modułów nie posiada własnego systemu zasilania, natomiast każdy z nich utrzymuje sztuczną atmosferę na czas lotu na orbitę oraz na czas powrotu na Ziemię. Maksymalny czas lotu MPLM połączonego z ISS wynosi 16 dni.

Siedmioosobowa załoga promu zabierze ze sobą ponad sześć ton zapasów i sprzętu. Wśród najcenniejszych urządzeń naukowych jest zbudowana w Europie zamrażarka do przechowywania próbek biologicznych, w tym krwi. Naukowcy chcą dokładnie zbadać w ten sposób jak ludzkie ciało reaguje na pobyt w stanie nieważkości. Na ISS poleci także specjalny piec do podgrzewania na przykład stopów metali. Podczas trzech spacerów w przestrzeni kosmicznej astronauci mają wymienić zbiornik na ciekły amoniak i zainstalować urządzenia korygujące tor lotu Stacji. Misja promu Discovery będzie przedostatnim lotem wahadłowców w tym roku. Załoga ma spędzić na orbicie 13 dni.

Dla misji STS-128 zaplanowane są 3 spacery kosmiczne. Misja zaplanowana jest na 13 dni.


link= Wikimedia Commons ma galerię ilustracji związaną z tematem:
do misji STS-128


Źródła[edytuj | edytuj kod]