2009-08-22: Lekkoatletyczne MŚ: Anita Włodarczyk bijąc rekord świata w rzucie młotem zdobyła złoto

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
sobota, 22 sierpnia 2009

Rekordowym rzutem na odległość 77.96 m Anita Włodarczyk zdobyła złoty medal w konkursie rzutu młotem podczas lekkoatletycznych mistrzostw świata.

Rzut, który jest rekordem świata nastąpił w drugiej próbie. Poprzedni rekord globu należał do Rosjanki Tatiany Łysenko, która w sierpniu 2006 rzuciła na odległość 77,80.

Gdy Polka zobaczyła, że jej rezultat jest najlepszym osiągnięciem w historii tej dyscypliny zaczęła z radości skakać, przez co doznała kontuzji. Z kolejnych prób rezygnowała, obserwując poczynania rywalek.

Podeszła jedynie do ostatniej próby, kiedy było już wiadome, że ma złoto i rekord świata. Finalny rzut potraktowała niezwykle humorystycznie. Bez obrotu, rzuciła z uśmiechem, symbolicznie kończąc konkurs.

Drugie miejsce zajęła, Niemka Betty Heidler (77,12 m), a trzecia była Słowaczka Martina Hrasnova (74,79 m).

Jest to ósmy medal polskiej ekipy w Berlinie, która w klasyfikacji medalowej zajmuje 5 miejsce. Pierwszym medalistą został Tomasz Majewski, który w pchnięciu kulą zdobył srebro. Drugim medalem był brąz siedmioboistki Kamili Chudzik. Pierwsze złoto i drugie srebro zdobyły tyczkarki Anna Rogowska i Monika Pyrek. Młociarz Szymon Ziółkowski wyjechał z Berlinu z srebrem, a krążek tego samego koloru do swojej kolekcji zdobył dyskobol Piotr Małachowski. Niespodziewanie skoczek wzwyż Sylwester Bednarek wywalczył brąz.

Rekord świata Włodarczyk jest trzecim po rekordach Usaina Bolta na 100 i 200 metrów. Ostatnim polskim rekordzistą był Robert Korzeniowski w chodzie na 50 km.

Źródła[edytuj | edytuj kod]