2009-08-21: Mogadiszu: w kolejnym dniu bitwy zginęły 22 osoby

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
piątek, 21 sierpnia 2009
Afryka

W serii dzisiejszych walk w stolicy Somalii zginęły 22 osoby. Mogadiszu jest szargane ciągłymi walkami od ponad trzech miesięcy.

Walka rozpoczęła się po ataku rebeliantów na bazę wojsk Unii Afrykańskiej. Walki rozprzestrzeniły się na trzy dzielnice, a wśród zabitych jest wiele cywilów. W Mogadiszu doszło także do wybuchu bomby pod zatłoczoną restauracją. Bombę zdetonował zamachowiec jadący na motocyklu, w wyniku czego zginęło 5 osób.

Z kolei w wczorajszych potyczce pod Bula Burde zginęły 33 osoby. W starciu pod Bulahawa siły rządowe zabiły 45 Szebabów.

Somalia jest pogrążona w wojnie domowej od 18 lat. W tym czasie nie powstał tam żaden efektywny rząd. Toczący się epizod wojny rozpoczął się na początku tego roku, kiedy urząd prezydenta objął Shariff Ahmed.

31 stycznia 2009 urząd prezydenta Somalii objął Sharif Sheikh Ahmed po wygranych wyborach prezydenckich. Ahmed wywodzi się z Unii Trybunałów Islamskich, która walczyła przez 3 lata z wojskami prezydenta Abdullahi'iego Yusufa, który podał się do dymisji 28 grudnia 2008. Następnie wojska etiopskie wspomagające Yufusa wycofały się w styczniu 2009.

4 lutego 2009 cztery grupy islamistów wspomagające Unię Trybunałów w walce z Yusufą, połączyły się i sformowały organizację nazwaną Hizbul Islam. Celem powstałej organizacji była walka z nowym rządem Sharifa Ahmeda. 8 lutego 2009 roku Hizbul Islam wypowiedział wojnę rządowi Ahmeda oraz siłom pokojowym Unii Afrykańskiej.

7 maja 2009 rebelianci zainicjowali wielką ofensywę w Mogadiszu i centralnej Somalii, zajmując tam większość miast.

Źródła[edytuj]