2009-08-20: Japonia: Partia Demokratyczna prowadzi w przedwyborczych sondażach

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Yukio Hatoyama, przewodniczący Partii Demokratycznej, kandydat na premiera
czwartek, 20 sierpnia 2009

Przedwyborczy sondaż opublikowany w dzisiejszym wydaniu dziennika Asahi Shimbun, drugiej największej gazety Japonii, wskazuje iż Partia Demokratyczna, największa siła opozycyjna Kraju Kwitnącej Wiśni, ma szansę na przejęcie władzy po przedterminowych wyborach do Izby Reprezentantów, które odbędą się 30 sierpnia. Ewentualne zwycięstwo Partii Demokratycznej oznaczałoby odsunięcie od władzy Partii Liberalno-Demokratycznej dopiero po raz drugi w powojennej historii Japonii.

Z sondażu opublikowanego przez Asahi Shimbun wynika, iż Demokraci mogą zdobyć ponad 300 z 480 mandatów w izbie niższej Zgromadzenia Narodowego, podczas gdy rządząca konserwatywna Partia Liberalno-Demokratyczna może liczyć tylko na połowę z posiadanych przed wyborami 302 mandatów. Gazeta zastrzega jednak, że wyniki wyborów mogą w znacznym stopniu różnić się od wyników sondażu, gdyż aż 25 proc. respondentów nie zdecydowało jeszcze, na kogo odda swój głos.

Wybory do Izby Reprezentantów kończą trwający od czerwca 2008 roku okres kryzysu politycznego, zapoczątkowanego rezygnacją ze stanowiska premiera przez Yasuo Fukudę. Po objęciu władzy przez Taro Aso, japońskie media spekulowały, iż wybory mogą odbyć się w końcu października lub początku listopada 2008, kiedy notowania Aso były jeszcze wysokie. Spadek popularności partii Liberalno-Demokratycznej, wychodzące na jaw skandale polityczne i coraz niższe notowania osoby samego premiera sprawiły jednak, iż wybory rozpisane zostały dopiero 13 lipca 2009, w dzień po wyborach w prefekturze Tokio, w których zwycięstwo z ponad 40% głosów odniosła Partia Demokratyczna.

Zwycięstwo Partii Demokratycznej w wyborach do Izby Reprezentantów byłoby nowością na japońskiej scenie politycznej; od zakończenia II wojny światowej Partia Liberalno-Demokratyczna w wyborach nie przegrała ani razu, a władzy w Japonii nie sprawowała jedynie krótko w 1993 roku, kiedy wygrała wybory, ale nie zdołała zgromadzić większości parlamentarnej.

Nawet jeśli Demokraci zwyciężą w wyborach 30 sierpnia, nie będą mogli sprawować władzy samodzielnie, gdyż nie posiadają większości w wyższej izbie japońskiego parlamentu, Izbie Radców. Do pełnienia władzy potrzebne będzie porozumienie z dwoma małymi partiami: Partią Socjaldemokratyczną i Nową Partią Ludową.

Źródła[edytuj | edytuj kod]