2009-08-14: Zmarł Les Paul

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Les Paul with his guitar.jpg
Les Paul ze swoją gitarą w Nowym Jorku - 3 marca 2008
piątek, 14 sierpnia 2009

13 sierpnia 2009 w szpitalu na przedmieściach White Plains (w stanie Nowy Jork) na skutek powikłań spowodowanych zapaleniem płuc w wieku 94 lat zmarł Lester William Polfus znany jako Les Paul (ur. 1915), amerykański gitarzysta jazzowy i wynalazca/konstruktor.

Znany jest jako twórca (wraz z pomocą Teda McCartya) modelu gitary elektrycznej zbudowanego specjalnie dla firmy Gibson, który nazwany został od jego imienia Gibson Les Paul. Choć prace nad instrumentem sięgają lat 20. to wypuszczenie na rynek nastąpiło w roku 1952 (inne gitary Les Paula zdobywały popularność od lat 40.). Gibson Les Paul charakteryzuje się konstrukcją typu solid body, w której korpus z litego drewna całkowicie zastępuje pudło rezonansowe. Sama konstrukcja instrumentu pozostaje do dziś niezmieniona[1].

W 1978 wprowadzony został do Grammy Hall of Fame, dziesięć lat później do Rock and Roll Hall of Fame natomiast w 2005 do National Inventors Hall of Fame (za wynalezienie solid body).

Innymi wynalazkami Les Paula jest m.in. overdubbing, delay czy technika wielośladowego nagrywania[2].

Les Paul, pomimo pogarszającego się zdrowia (chorował na artretyzm) aktywnie występował do końca lat 90.

Na Gibsonie stworzonym przez Les Pula grają m.in. Paul McCartney, Jimmy Page, Steve Hackett, Gary Moore, Zakk Wylde, Mark Knopfler, Billie Joe Armstrong, Slash, Frank Zappa czy Duane Allman.

Keith Richards, współzałożyciel i gitarzysta zespołu The Rolling Stones, na wieść o śmierci Les Paula powiedział: "Wszyscy musimy przyznać, iż bez Les Paula pokolenia zafajdanych typków naszej maści szwendałyby się po więzieniach lub czyściłyby kible. Wszyscy mamy wobec niego niewyobrażalny dług za całą jego pracę i talent.[3]" Sam Les Paul wspominał kilka lat temu o swoim wynalazku: "Nagle okazało się, że moc tego instrumentu stała się bardzo ważnym elementem muzyki. Ta gitara dawała siłę i ekspresję w wyrażaniu uczuć, była niesamowita."

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Les Paul, Music and Inventor, Smithsonian Associates
  2. The Wizard Of Waukesha
  3. Music world pay tribute to Les Paul, 'father of the electric guitar'

Źródła[edytuj | edytuj kod]