Przejdź do zawartości

2009-08-12: Zdjęcia Dody i Joanny Liszowskiej najczęściej pojawiają się na okładkach pism kobiecych

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
środa, 12 sierpnia 2009

Firma Press-Service opublikowała wyniki półrocznej analizy okładek pięćdziesięciu pism dedykowanych kobietom. Wszystkie tytuły prasy dla pań starają się przyciągnąć uwagę jak największej liczby czytelniczek. Wykorzystują w tym celu znane mechanizmy.

Niezależnie od segmentu, prasa kobieca wykorzystuje na okładkach zdjęcia kobiet oraz opisuje tematy, które - w założeniu - mogą być interesujące dla czytelniczek. Na okładkach pojawiają się zatem najczęściej te same znane twarze rodzimych gwiazd. W omawianych miesiącach na pierwszych stronach najczęściej gościła Dorota Rabczewska z liczbą 15 okładek, tuż przed Joanną Liszowską (13 okładek) oraz Edytą Górniak i Katarzyną Cichopek, które zajęły trzecią pozycję (po 11 okładek).

Zagadnieniami najchętniej sygnalizowanymi na okładkach jako tematy numeru są historie z życia prywatnego polskich gwiazd. Zdecydowanie najczęściej dyskutowano kwestie związane z nowymi znajomościami, miłościami, planami ślubnymi, ślubami i rozwodami oraz narodzinami dziecka. Doda wzbudzała zainteresowanie dziennikarzy głównie za sprawą swojego burzliwego związku z Radosławem Majdanem, następnie zaś z powodu nowego partnera, Nergala. W przypadku Joanny Liszowskiej, czasopisma dla pań interesowały się głównie jej wyglądem fizycznym oraz związkiem z jasnowłosym Szwedem. Edyta Górniak również zawdzięcza popularność nie tyle swej pracy, co problemom w związku z Dariuszem Krupą. Podobnie popularność Katarzyny Cichopek spowodowana była głównie ciążą aktorki.

Jak wyjaśnia dr Dorota Piontek (medioznawca), czytelniczka prasy kobiecej skupia się na kwestiach stereotypowo będących domeną sfery prywatnej: rodzina, poukładany dom, szczęśliwe życie osobiste, zaspokajanie potrzeb partnera, także w sferze seksualnej. Wzorzec ten jest uniwersalny, niezależny od rodzaju prasy.

Z analizy Press-Service wynika, że jedynie w czasopismach poradnikowych więcej jest historii przeciętnych ludzi. Sporo w nich również porad prawnych, finansowych oraz związanych ze zdrowiem całej rodziny.

Badaniu poddano również takie czynniki, jak kolor i długość włosów modelek, subiektywne postrzeganie danej osoby na okładce oraz sposób jej prezentacji. W poszczególnych miesiącach najbardziej lansowanym kolorem włosów osób prezentowanych na pierwszych stronach pism był blond. Jasne włosy stanowiły 46% wszystkich prezentowanych na okładkach fryzur w omawianym półroczu. Wydawcy najchętniej przedstawiali kobiety z długimi włosami - 60%, a jeśli zaliczymy tu również włosy długie i spięte, to otrzymamy wynik blisko 75%.

Galeria[edytuj | edytuj kod]

Źródła[edytuj | edytuj kod]