Przejdź do zawartości

2009-08-12: Sondaż: kobiety i mężczyźni w internecie - co ich różni?

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
środa, 12 sierpnia 2009
Internet

Mężczyźni w Internecie spędzają najwięcej czasu na szukaniu informacji, podczas gdy kobiety wolą go poświęcić na podtrzymywanie internetowych znajomości. Wg badania „Mądry Internet”, wykonanego na zlecenie Netii, nie tylko sam rodzaj aktywności, ale również ocena negatywnych zjawisk w sieci jest zależna od płci.

Wyniki badań „Mądry Internet”, poświęcone zachowaniom polskich internautów pokazują, iż płeć ma wpływ na to jaką aktywność preferuje dan płeć oraz jak ocenia zjawiska w sieci.

Mężczyźni biorący udział w badaniu wskazali, że najwięcej czasu spędzanego w Internecie, poświęcają na pozyskiwanie informacji (30%), pracę i naukę (26%) oraz rozrywkę (25%). Kobiety zdecydowanie preferują pracę i naukę (29%) oraz podtrzymywanie kontaktów z innymi internautami (25%).

Mężczyźni częściej od kobiet dokonują transakcji kupna i sprzedaży przez Internet (83% wobec 76% kobiet) oraz przeglądają profilowane serwisy informacyjne (73% wobec 61%). Mężczyźni chętniej także korzystają z możliwości pobrania za darmo filmów, muzyki czy programów (65% wobec 54%). Mężczyźni chętniej niż kobiety korzystają też w filmów dostępnych w Internecie odpłatnie (24% wobec 18%).

Domeną kobiet jest korzystanie z zamieszczanych w sieci bezpłatnych porad specjalistów (61% wobec 54% mężczyzn). Więcej kobiet posiada również konto na portalu społecznościowym (87% wobec 76%) oraz jest w nim bardziej aktywne (55% wobec 46%).

Badanie „Mądry Internet” zostało przeprowadzone na zlecenie Netii przez MillwardBrown SMG/KRC w maju 2009 r., metodą CAWI (Computer Assisted Web Interview). W badaniu wzięło udział 1004 respondentów, stanowiących reprezentatywną grupę polskich internautów. Celem badania było stworzenie obrazu aktywności online polskich internautów oraz zbadanie ich opinii, dotyczącej różnych zachowań w sieci.

Spośród respondentów badania „Mądry Internet” 46% stanowiły kobiety, a 54% mężczyźni.

Źródła[edytuj | edytuj kod]