Przejdź do zawartości

2009-08-11: Lubelskie: ministerstwo zdrowia zmieni algorytm podziału środków na rok 2010?

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
wtorek, 11 sierpnia 2009

"Prace nad zmianą niekorzystnego dla Lubelszczyzny algorytmu mają pełne poparcie koalicji i nie będą w żaden sposób spowolnione. Algorytm podziału środków na rok 2010 będzie korzystniejszy od obecnie obowiązującego" - zapewniał wczoraj w Lublinie wiceminister zdrowia Jacek Szulc.

Obecnie ilość pieniędzy jakie szpitale dostają na świadczenia jest obliczana na podstawie średniej dochodów przypadającej na jednego obywatela. W ten sposób do lubelskich szpitali trafia co roku o 200 mln złotych za mało.

Wiele placówek staje przed wyborem: albo wstrzymuje świadczenia wykonywane w ramach kontraktu z NFZ, co oznacza odsyłanie pacjentów do domu, albo dalej się zadłuża. Dług niektórych placówek za nadwykonania sięga kilkunastu milionów złotych. Ministerstwo radzi dyrektorom takich placówek, by ze swoimi roszczeniami szli do sądów.

"Każdy pomysł, który doprowadzi do zwiększenia przychodów szpitali należy oceniać pozytywnie" - stwierdził przewodniczący Porozumienia na Rzecz Obrony Szpitali Polski Południowo-Wschodniej, Karol Stpiczyński

Głosowanie nad zmianą algorytmu odbędzie się na najbliższym posiedzeniu Sejmu, tj. w drugiej połowie sierpnia. Nowy algorytm ma wejść w życie pierwszego stycznia przyszłego roku.

Źródła[edytuj | edytuj kod]