2009-08-11: Afganistan: w zasadzce zorganizowanej przez talibów w prowincji Ghazni zginął Polak i trzech afgańskich żołnierzy

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Azja
wtorek, 11 sierpnia 2009

W wczorajszym ataku talibów na patrol afgańsko-polski w Ghazni zginęło trzech Afgańczyków i polski żołnierz kpt. Daniel Ambroziński. Czterech innych w wyniku walki odniosło rany.

Kapitan początkowo był uważany za zaginionego, lecz dzisiejsze nocne poszukania potwierdziły jego śmierć.

Kapitan poniósł śmierć w wyniku ran postrzałowych, odniesionych podczas wymiany ognia. Poszukiwania toczyły się już bez kontaktów ogniowych - ppłk Dariusz Kacperczyk

Walka miała miejsce wczoraj w dystrykcie Adżiristan prowincji Ghazni. Atak talibów rozpoczął się około ósmej rano czasu lokalnego. Po sześciogodzinnym starciu z przeważającą i ciężej uzbrojoną grupą talibów, armie sprzymierzonych zaczęły się wycofywać. Już wtedy było zabitych trzech Afgańczyków, natomiast czworo polskich żołnierzy przetransportowano do szpitala. Ich życiu nie zagraża niebezpieczeństwo.

Daniel Ambroziński to dziesiąta polska ofiara w Afganistanie. W Afganistanie 20 sierpnia odbędą się wybory prezydenckie. Dlatego talibowie coraz częściej atakują zagranicznych żołnierzy, by spowodować chaos w kraju i zniechęcić społeczeństwo do głosowania. W wyniku wzmożonej działalności rebeliantów w sierpniu zginęło już 27 zagranicznych żołnierzy.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Źródła[edytuj | edytuj kod]