Przejdź do zawartości

2009-08-07: Sudan: w walkach plemiennych zginęło 185 osób

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
piątek, 7 sierpnia 2009
Afryka

W kolejnej masakrze plemiennej w południowym Sudanie zginęło co najmniej 185 osób. Tym razem członkowie plemienia Murle zaatakowali 2 sierpnia wrogie plemię Lou Nuer.

Do ataku doszło w wiosce Akabo nad rzeką Geni. Nad bezpieczeństwem cywilów z plemienia Lou Nuer czuwały oddziały wojska sudańskiego. Mimo to o świcie 2 sierpnia Murle dokonali rzezi w której zginęli także wojskowi. Wśród zabitych najwięcej było kobiet i dzieci.

To nie pierwsze takie wydarzenie w Sudanie w tym roku. Oprócz konfliktu w Darfurze w kraju ten jest szargany konfliktami plemiennymi. 26 maja br. w wiosce Majram doszło do bitwy między plemionami Rizeigat i Misseriya w której zginęło 80 bojowników plemienia Rizeigat, ok. 100 Misseriya oraz 75 zabitych interweniujących policjantów sudańskich. Natomiast 12 czerwca br. doszło do bitwy nad rzeką Sobat. Wówczas rebelianci plemienia Jikany Nuer zaatakowali konwój ONZ z żywności, który był eskortowany przez armię sudańską. Bojownicy zabili 40 żołnierzy i zatopili 735 ton żywności.

Źródła[edytuj | edytuj kod]