Przejdź do zawartości

2009-08-06: Wybuch w Afganistanie zabił 21 gości weselnych

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Azja


Operacje prowadzone przez aliantów lipcu 2009 w Helmand


Świat: AfrykaAmeryka PółnocnaAmeryka PołudniowaAustraliaAzjaEuropa • (UE)

czwartek, 6 sierpnia 2009

Wczoraj w afgańskiej prowincji Helmand doszło do wybuchu bomby pod ciągnikiem, którym poruszali się goście weselni. Zginęło 21 osób.

Zamach miał miejsce w dystrykcie Garmser, gdzie trwa operacja wojsk USA. Assadullah Sherzad, szef policji w prowincji Helmand powiedział, że zabici to kobiety i dzieci.

Z kolei dziś w dystrykcie Naad Ali w tej samej prowincji wybuchła bomba pod posterunkiem policji, zabijając 5 funkcjonariuszy oraz raniąc trzech.

W Afganistanie zbliżają się wybory prezydenckie. Do drugich w historii tego kraju wyborów zgłosiło się 44 kandydatów (w tym dwie kobiety oraz obecnie urzędujący prezydent – Hamid Karzai), jednak jeden z nich się wycofał, zaś dwóch z nich odrzuciła komisja wyborcza. W związku z wyborami siły koalicji uruchomiły dwie zakrojone operacje w najniebezpieczniej prowincji Afganistanu - Helmand. Akcja wojsk brytyjskich Pazur Pantery zakończyła sukcesem aliantów się 27 lipca. W operacji poległo 22 Brytyjczyków. Trwa nadal operacja amerykańskich marines Cios Miecza. W lipcu 2009 zginęło ogółem 71 żołnierzy ISAF, co stanowi go najkrwawszym miesiącem od interwencji wojsk NATO w 2001 roku.

Źródła

[edytuj | edytuj kod]