2009-08-03: Fundacja GAJUSZ: Nowe logotypy i nowa strona

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
poniedziałek, 3 sierpnia 2009
Technika
N icon technology.png

Stworzenie nowej strony internetowej dla Fundacji GAJUSZ, Hospicjum Domowego dla Dzieci Ziemi Łódzkiej, Hospicjum Stacjonarnego i Pracowni Pediatrycznej Opieki Paliatywnej było dla jej twórców dużym wyzwaniem. Od początku pracy nad tym projektem starali opierać się na podstawowych założeniach, które miały sprawić, iż strona gajusz.org.pl będzie lepsza.

System[edytuj]

Było oczywiste, że trzeba skorzystać z rozwiązania systemowego. Działania Fundacji obejmowały i obejmują coraz większe obszary aktywności. Żeby informować świat na bieżąco o tym, co robi Fundacja GAJUSZ musiał powstać system o charakterze serwisu. Największym wyzwaniem był kompromis pomiędzy wyglądem i funkcjonalnością. Pomiędzy zwykłym serwisem a piękną prezentacją działalności charytatywnej.

Design[edytuj]

Nowa strona to między innymi nowy wygląd. Twórcy pozostali przy dobrze znanych Państwu kolorach, niebieskim dla Fundacji GAJUSZ oraz pomarańczowym dla Hospicjum Domowego dla Dzieci Ziemi Łódzkiej. Pomalowali na oliwkowo planowane Hospicjum Stacjonarne dla Osieroconych Dzieci, zaś Pracownię Pediatrycznej Opieki Paliatywnej na czereśniowo.

Prostota[edytuj]

Nowa strona miała być piękna w swojej prostocie. Sprzyja temu podział strony na wyraźne pola, o zdefiniowanych funkcjach, stonowane barwy, przejrzysty, duży tekst.

Przestrzeń[edytuj]

Dzięki nowej konstrukcji strony będzie więcej miejsca, by prezentować materiały multimedialne oraz efektywniej promować tych, którzy nam pomagają.

Funkcjonalność[edytuj]

Podczas wciąż trwających prac twórcy starają się znaleźć kompromis miedzy funkcjonalnością i użytecznością oraz wyglądem strony. Zrezygnowali z intro oraz wabiących animacji flashowych jak i innych wizualnych zabiegów.

Dynamika[edytuj]

Jednym z podstawowych założeń jest, żeby nowa strona była organizmem żywym, logicznym narzędziem komunikacji z odbiorcami i darczyńcami. Modernizowana jest taksonomia nowej witryny, testowana logistyka przepływu informacji. Planowany jest nowy, popularny w Internecie, kanał płatności. Rozbudujemy również sferę GAJUSZ Web 2.0.

Interakcja[edytuj]

Web 2.0 to określenie serwisów internetowych, gdzie to użytkownicy gromadzą własne treści. Web 2.0 to m.in. Facebook, Nasza-Klasa, YouTube czy Vimeo. Wszędzie tam jest Fundacja GAJUSZ. Nowa strona internetowa będzie generowała strumienie informacji w postaci RSS. Specjalnie z myślą o dziennikarzach uruchomiono Biuro prasowe. Ma ono służyć, jako źródło referencyjnych informacji dla prasy, radia, telewizji i innych mediów elektronicznych. Oprócz publikowanych materiałów tekstowych, zainteresowani znajdą tu także inne niezbędne pliki multimedialne.

Twórcy nowej strony[edytuj]

Iza Kuzyszyn (producent strony gajusz.org.pl, projektant, grafik, web designer) Zajmuje się m.in. projektowaniem uniwersalnym (dla wszystkich grup odbiorców), projektantowaniem grafiki, a najchętniej pracuje w obszarze komunikacji wizualnej. Współpracuje z Fundacją od 2007 roku, tworząc materiały graficzne w dziale PR Fundacji. Stworzyła również projekty graficzne dla zaprzyjaźnionych z nami organizacji: www.ariari.info, www.gayush.am.

Grzegorz Filip Nowicki (producent strony gajusz.org.pl, webmaster) Absolwent Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. W Fundacji i Hospicjum od czterech lat, jako wolontariusz jednego z naszych podopiecznych. Jest również webmasterem dotychczasowej strony internetowej Fundacji i Hospicjum. Od lat fascynuje go Internet, przeszukuje sieć w poszukiwaniu nowych rozwiązań, motywuje do innego myślenia o naszej stronie www, to dzięki niemu zaczęliśmy poważnie myśleć o modernizacji witryny.

Marcin Adamczewski (web developer) Absolwent Wydziału Informatyki Politechniki Gdańskiej.

Nowe logotypy[edytuj]

Wraz z nową stroną internetową zaprezentowane zostały cztery, zsynchronizowane logotypy, tak by razem tworzyły rodzinę organizmów, których źródłem jest Fundacja GAJUSZ. Wszystkie łączy jednolita czcionka zastosowana w nazwie oraz swoista i prosta kompozycja znaków. Odróżniają się głównym elementem, dla każdego z tych tworów, symbolicznym.

Spojrzenie dziecięcych oczu Fundacji GAJUSZ pojawiło się ponad 11 lat temu. Przyniósł je, zaprzyjaźniony z Fundacją fotograf, Tymoteusz Lekler. Spojrzenie dziecka nie kłamie. Wiemy, że chore dzieci nie chcą być same.

Hospicyjne skrzydła powstały w 2006 roku. Narysowała je dla Fundacji Anna Wojtunik. Są symbolem opieki, którą zespół otacza najbardziej chore dzieci i ich rodziny.

Domek był jedynym symbolem, jaki mógł się pojawić w związku z planowanym przez nas na 2010 rok otwarciem Hospicjum Stacjonarnego dla Osieroconych Dzieci.

Pediatryczna Opieka Paliatywna jest wielospecjalistyczną, kompleksową opieką nad dzieckiem nieuleczalnie chorym oraz jego najbliższym otoczeniem. Definicja ta stała się inspiracją do stworzenia logotypu Pracowni. Wielopłaszczyznowość. Dziecko pozostaje w centrum uwagi rodziny, całego zespołu medycznego na codziennych odprawach medycznych - lekarza prowadzącego, pielęgniarki, psychologa, wolontariusza... Każdy z tych filarów opieki paliatywnej jest równie ważny w tak trudnym czasie, jakim jest nieuleczalna choroba. Równie ważny, ale nie znaczy to, że dziecko i jego otoczenie potrzebuje korzystać w równym stopniu ze wszystkich tych elementów. Trzeba umieć słuchać dzieci. One potrafią mówić o swoich potrzebach. W stworzonym przez nas symbolu pojawia się też skojarzenie z amfiteatrem i dalej z theatrum anatomicum, Lekcją anatomii doktora Tulpa Rembrandta... Każdy lekarz pamięta pierwszą, trudną lekcję medycyny, żaden nie zapomni ostatniego dnia życia swojego pacjenta.

Źródła[edytuj]