Przejdź do zawartości

2009-07-26: Afganistan: ostrzał polskiego patrolu w okolicy Ghazni

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
niedziela, 26 lipca 2009

W Afganistanie, podczas patrolu, ranny został polski żołnierz. Jego życiu nie zagraża niebezpieczeństwo. Zdarzenie miało miejsce 25 lipca 2009, po południu, około 21 kilometrów od Ghazni.

Był to najprawdopodobniej kolejny atak Talibów. Pod transporterem opancerzonym Rosomak, którym przemieszczał się polski patrol zdetonowane zostało urządzenie wybuchowe domowej roboty. Siła wybuchu uszkodziła pojazd. Następnie doszło do wymiany ognia.

Ranny to kierowca Rosomaka – starszy szeregowy Mariusz M. Stwierdzono u niego złamanie prawego i lewego podudzia. Na miejscu zdarzenia udzielono pierwszą pomoc, wezwano śmigłowiec medevac, którym przetransportowano rannego do bazy w Ghazni, a następnie do szpitala w Bagram. Lekarze określają stan Polaka jako stabilny. O wydarzeniu została poinformowana rodzina rannego.

Polskie wojsko w Afganistanie od kilku tygodni prowadzi intensywne działania w terenie. Oznacza to, że żołnierze narażeni są na częstsze ataki, dlatego do kraju tego typu informacje najprawdopodobniej będą docierały częściej.

Źródło[edytuj | edytuj kod]