Przejdź do zawartości

2009-07-20: 40. rocznica lądowania na Księżycu

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
poniedziałek, 20 lipca 2009
Emblemat misji Apollo 11

Dziś mija 40. rocznica pierwszego udanego lądowania na Księżycu. Dokładnie 20 lipca 1969, czyli dokładnie 40 lat temu Amerykanie Neil Armstrong i Edwin Aldrin dokonali pierwszej udanej próby lądowania na obcym obiekcie kosmicznym.

Lądownik "Eagle" ("Orzeł"), z dwoma astronautami na pokładzie, osiadł na powierzchni Księżyca. Misja Apollo 11 przeprowadzona przez amerykańską Narodową Agencję Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej (NASA) stała się tym samym pierwszą wyprawą, podczas której człowiek znalazł się na innym niż Ziemia ciele niebieskim.

Na Księżycu jako pierwszy postawił nogę Neil Armstrong. To właśnie on schodząc z drabinki wypowiedział historyczne słowa: To jest mały krok człowieka, ale wielki krok ludzkości. Astronauci przeprowadzili na powierzchni Srebrnego Globu wiele eksperymentów naukowych oraz zebrali blisko 22 kilogramy skał księżycowych.

Astronauci, którzy byli na Księżycu, zrobili tysiące jego zdjęć, rozmieścili tam przyrządy naukowe, dokonali wielu pomiarów i przywieźli na Ziemię około 400 kg próbek skał księżycowych.

Galeria zdjęć[edytuj | edytuj kod]

Źródła[edytuj | edytuj kod]